Jak pomóc żonie z nerwicą natręctw?

Witam.Mam 28 lat, żona 32lata.Mamy dwójkę wspaniałych synów 8 i 4 lata.Od pewnego czasu żona ma depresję.Ale jak twierdzi tylko gdy wchodzi do mieszkania,jest wtedy nie dk życia.Dodatkowo sam stwierdziłem u niej nerwicę natręct.Nie ma dnia żeby nie scierała mebli,nie odkurzała ogolnie nie sprzątała a już nie wspomnę co się dzieje gdy nie daj boże dziecko przyniesie troche piasku na butach bądź ubraniach.Ja sam w takich sytuacjach wolę się nie odzywać bo jeszcze mi się obrywa,no chyba że już bardzo przesadzi wzglęsem dzieci.Przeszkadzają jej małe kropki na ościeżnicach(już muszę malować)ściana nie ma być prawa zbrudzona(jeśli jest to wałek,pędzel i malować).Cała ta sytuacja jest nie do zniesienia.A już nawet nie mówię o sprawach współżycia małżeńskiego bo takowe praktycznie nie istnieje bo dla mnie 1raz na 2msc to zbyt mało.Żona ma umówioną wizytę do psychiatry.Jak wygląda leczenie,na czym ono polega??Proszę o pomoc jak mogę jej i mojej rodzinie pomóc chodźby w jak najmniejszym stopniu.

Dzień dobry, w swoim zapytaniu opisuje Pan zachowania żony, które rzeczywiście mogą wskazywać na nerwicę natręctw, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Choroba ta polega na przymusowym, ciągłym i regularnym wykonywaniu pewnych czynności z wysoką częstotliwością, które mają na celu obniżenie napięcia i lęku. W przypadku Pana żony jest to dbanie o porządek i czystość w domu. Oprócz wykonywania powtarzalnych czynności u chorej osoby mogą wsytąpić objawy fizyczne takie jak pocenie się czy drżenie rąk. Leczenie zazwyczaj przebiega dwutorowo. Najważniejsza jest psychoterapia mająca na celu oduczanie chorego wykonywania powtarzalnych czynności oraz obniżanie niepokoju I lęku. W leczeniu nerwicy natręctw najbardziej skuteczna jest psychoterpia poznawczo-behawioralna, dlatego też radziłabym wybranie się do psychoterapeuty wykształconego w tym nurcie. Oprócz psychoterapii, w niektórych przypadkach stosuje się także farmakoterpię- antydepresanty lub neuroleptyki. Pozdrawiam oraz życzę wiele cierpliwości i wytrwałości.