Jak ponownie zaufać mężowi po zdradzie?

Witam, od zdrady męża minęły 3 lata, a ja nie mogę sobie z tym uporać. Ciągle sprawdzam telefon, komputer, nie potrafię ponownie zaufać, bo mąż podczas terapii małżeńskiej!!! ponownie nawiązał kontakt z tamtą kobietą i przez kolejne pół roku, aż do kolejnej wpadki telefonicznej utrzymywał z nią kontakt. Ciągle ona siedzi mi w głowie. Co mam robić, jak zapomnieć?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Pomoc w tym momencie przez internet nie jest możliwa. Pozostaje tylko zaufanie, choć to jak widać dość trudne.

Proszę Pani,
Zdrada jest rzeczywiście zdarzeniem, które powoduje zranienie. Utracone zaufanie nie jest łatwo odzyskać. Co robić? Można zapytać siebie, co tracę jeśli zaufam? Przecież niczego Pani nie traci a zyskuje wyższa jakość życia. Poza tym obdarzenie zaufaniem zobowiązuje partnera do starania się by go nie zawieść.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Dzień Dobry.
Zdrada może bardzo boleć i bardzo długo zabliźniają się po niej blizny. Czasami nie zabliźniają się wcale, szczególnie gdy ktoś je co jakiś czas rozdrapuje. Tak jak jest w Pani przypadku. Niestety nie ma tabletki na zniwelowanie braku zaufania, które jest bazą dobrego związku.
Rozumiem też, że decyzje o rozstaniu też jest bardzo trudna. Myślę, że poważna rozmowa a nawet niejedna może dać Pani odpowiedź na pytania dotyczące losów Pani związku. Musi Pani mocno się zastanowić, czy będzie Pani w stanie kiedyś mężowi zaufać. Bo życie w ciągłym strachu przed zdradą i ciągła inwigilacja męża jest wielką udręką.
Pozdrawiam
Agata Dusza

Dzień dobry. Zdrada, to sygnał dla nas, że w naszym związku dzieje się już od jakiegoś czasu coś niedobrego lub ważna potrzeba naszego partnera jest niezaspokojona i szuka on tego zaspokojenia gdzie indziej. Więc może nie o to chodzi, by zapomnieć, a spróbować sobie odpowiedzieć na wiele pytań, dotyczących pani związku. Jeśli chodzą państwo dalej na terapię, to proszę wnieść ten temat na sesje. Zawsze dobrze jest, gdy oboje możecie wspólnie przyjrzeć się temu, co się między wami dzieje. Z doświadczenia wiemy, że są pary, które dochowują sobie wierności i są też takie, w których dochodzi do zdrady. Pani wątpliwości dotyczące zaufania do męża są adekwatne do jego zachowania. Po raz kolejny zawodzi on pani zaufanie. Nie można jednak powiedzieć, ze to się nie zmieni i mąż zacznie dochowywać wierności. Ważne jest jak mąż zachowuje się wobec pani. Jeśli nie liczy się z pani uczuciami i interesami, jeśli jego zachowania przysparzają pani cierpienia i wstydu, jeśli nie liczy się dla niego dobro waszej rodziny, to trudno mu ufać. Pozdrawiam

Witam!
Nie ma niestety gotowej i prostej recepty na to, żeby zapomnieć. Wygląda na to, że pomimo terapii małżeńskiej nie udało się Pani odbudować szczerej relacji z mężem, skoro pisze Pani o braku zaufania. Być może jest coś, co mąż mógłby dla Pani zrobić bądź powiedzieć, żeby Panią uspokoić? Czy Pani i mąż macie jakieś wspólne plany na przyszłość? Czy dokonaliście jakieś zmiany w Waszej relacji? Może warto byłoby, aby Pani skorzystała z terapii indywidualnej, aby zobaczyć, czemu tak trudno Pani o tej zdradzie zapomnieć?
Pozdrawiam serdecznie!

Zachęcam do spotkania z psychologiem, przepracowania potrzeb, emocji i uczuć związanych z relacją małżeńską. A także zadaniem sobie pytania- czy jest jeszcze co ratować? Brak zaufania w związku, uniemożliwia jego funkcjonowanie, a brak zaangażowania ze strony obojga partnerów w praktyce wyklucza istnienie związku w ogóle. Nie zapomni Pani o tamtej kobiecie, skoro nadal jest w Państwa życiu. Jeśli mąż nie ma motywacji do zmiany i decyzji w sobie, co do partnerki z która chce być i wobec której jest uczciwy, to pytanie, czy chce Pani pozostawać w takim związku?

Witam. Proszę rozważyć podjęcie psychoterapii dla swojego dobra. Może warto odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie: czy rzeczywiście chce Pani zaufać mężowi? Co powoduje, że postanawia Pani, aby ponownie zaufać mężowi? Odnoszę wrażenie, że koszt jaki Pani płaci za tę "chęć" jest ciągłym pasmem cierpień. Dlaczego Pani to sobie robi?