Jak poprawić atmosferę w związku po 10 latach małżeństwa?

Witam! Jesteśmy z mężem razem od prawie 14 lat, od 10 lat jesteśmy małżeństwem. Niestety od kilku miesięcy coraz mniej ze sobą rozmawiamy, coraz rzadziej zdarza nam się spędzać czas tylko ze sobą. Było lepiej nawet gdy dzieci były malutkie... Nie wiem z czego to wynika, ale boję się o nas i chciałabym wiedzieć co mogę zrobić, żeby znowu wskrzesać tę iskierkę w naszym związku?
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Podstawą przede wszystkim jest komunikacja. Rozmawiajcie ze sobą - możecie powspominać Wasze początki - co Was połączyło, jak wcześniej spędzaliście wspólnie czas itp. Poza tym zadbaj o Waszą przestrzeń intymną - postaraj się, abyście chociaż przez moment dziennie mieli czas tylko dla siebie, tak aby nikt wam nie przeszkadzał.
Pozdrawiam

Witam,
zastanawiam się, jak mąż widzi tą sytuację? Czy zauważył, że jest inaczej? W małżeństwie kryzysy są naturalne, bez nich nie moglibyśmy rozwijać się i osobiście i w związku. Ważne jest, co Państwo z tym zrobią. Każdy kryzys może być szansą na jeszcze lepsze relacje. Proponuję szczerą rozmowę z mężem, rozważenie konsultacji u psychoterapeuty rodzinnego, który może naprowadzić Państwa na to, co jest istotne w Państwa sytuacji.
Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak

Witam Panią serdecznie,
w zwiazku bywa tak,że nie kontrolujemy tego,na czym/na kim/on się naprawdę wspiera.Z tego,co Pani pisze wnioskuję,że gdy było dobrze,mieliście małe dzieci,czyli dużo do pracy dla obojga.Potem dzieci rosną i okazuje się,że nie ma "powodu",który to małzeństwo scalał.No i wówczas,najczęściej związek się rozluznia.
To ,że Pani zgłasza ten problem,jest ważne,ale na razie nie wiemy,co albo jak odbiera go mąż,czy i on czuje dyskomfort i być może,podobnie jak pani sam się w ukryciu zastanawia "po co ja tu jeszcze jestem,jeżeli nikt mnie już nie potrzebuje".
A przecież to nieprawda.yc może nie potrzebują Was w obecnym czesie dzieci,choć tak się złozyło,że to one zaczęły Wam obojgu nadawać sens życia.
Teraz trzeba ten sens nadać od nowa,niekoniecznie poprzez dzieci,ale tak,by czułość,od której związek się zaczął-powróciła do niego znów.
Pozdrawiam

Witam,
pytanie podstawowe dlaczego coraz rzadziej spędzacie Państwo czas razem?Co takiego się stało, że od jakiegoś czasu Wasza relacja wygląda inaczej?Czy coś mogło na to wpłynąć?Jesteście ze sobą 14 lat a to oznacza, że musiała być w Waszym związku intymność, bliskość, zaangażowanie...czy nadal tak jest?Może też długi czas nic się nie działo, nie było zmian w życiu, pojawiła się monotonia...na pewno warto porozmawiać z mężem o swoich spostrzeżeniach...zobaczyć Jego punkt widzenia...jeśli taka sytuacja będzie trwała i nie będziecie w stanie sami znaleźć przyczyn to ważne by zaopiekować się Waszą relacją i skorzystać z profesjonalnej pomocy terapeuty małżeństw.