Jak poprawić kontakt z żoną?

Witam. Proszę o poradę jak pomóc mojej żonie i mnie. Jesteśmy niedługo po ślubie choć jesteśmy razem kilka lat, mamy małe dziecko. Moja żona jest bardzo i to bardzo nerwowa każda rzecz powoduje u niej furie, wszyscy muszą ważyć słowa by ją czasem nie zdenerwować, ona wszystko inaczej rozumie i bierze do siebie, przykład kiedyś wysłałem zdjęcie naszego dziecka komuś z rodziny to żona dostała furie bo dziecko nie było zbyt idealne na zdjęciu, wpadla w szał i groziła rozwodem, inny przykład, rodzina przyszła do nas. Jedna z gości powiedziała jaki on już duży, a żona odebrała to jako śmiertelna obrazę, że niby grube dziecko że jest zła matka po czym kazała więcej nie przychodzić i oświadczyła że nasze dziecko nie będzie miało z nimi kontaktu. Przykładów 1000 wszystko musi być idealne, wszystko ja obraża a ja chcę stworzyć dziecku normalny dom, chce z żoną i dzieckiem widywać się co jakiś czas z rodziną. Gdy mówię żeby poszła do psychiatry grozi mi rozwodem i że moja rodzina nie zobaczy więcej dziecka. Ja jestem bardzo spokojny i mnie bardzo ciężko zdenerwować ale każdy ma swoje granice nie wiem co robić.

Dzień Dobry Panu,

Cieszę się, że wnikliwie stara się Pani ocenić sytuację i relacje emocjonalne
w Państwa związku małżeńskim, jest otwartość na poprawę funkcjonowania związku.
Widziałabym celowość podjęcia przez Państwa wspólnej terapii małżeńskiej, która znacznie poprawiłaby Wasze funkcjonowanie w Waszym małżeństwie.

Celem takiej terapii byłaby praca w zbudowaniu nowego funkcjonowania w
małżeństwie, poprzez naukę wyrażania i zaspokajania wzajemnych potrzeb, uczuć, nowych sposobów komunikacji i zachowania.
Zazwyczaj jest to cykl ok. 8-12 spotkań półtoragodzinnych, we współpracy z dwoma
terapeutami.

Życzę Państwu tylko dobrych relacji małżeńskich,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam.
Jak rozumiem "nerwowość" i drażliwość u żony pojawiła się po narodzinach Państwa dziecka?
Nie wiem jak duże jest Państwa dziecko, tzn. czy zachowanie żony związane jest tylko ze zmianami hormonalnymi po porodzie czy też przyczyniła się do tego nowa sytuacja czyli to, że staliście się Państwo rodzicami i układ z 1+1 zmienił się na 2+1. Każda zmiana w życiu człowieka, choćby najbardziej pożadana niesie ze sobą stres i lęki, czasem nawet nieracjonalne.

Myślę, że najlepiej będzie, jeśli zaproponuje Pan żonie wspólną wizytę u psychoterapeuty par, abyście obydwoje, każdy ze swojej perspektywy mogli powiedzieć i na spokojnie wysłuchać, co Was martwi, z czym jest Wam aktualnie trudno, jakie macie wobec siebie oczekiwania i co chcielibyście zmienić.

Proszę skorzystać z pomocy specjalisty, bo po to on końcu jest.

Pozdrawiam i życzę odzyskania radośći i spokoju w rodzinie.
Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta
www.pomocpsycholga.pl

Polecam też mój krótki artykuł, może odnajdzie tu Pan coś dla siebie.

www.facebook.com/Agnieszka.Dymska/?hc_ref=ART1qQwEOMbC-tQQlZXmF-C_cpWnr3vV72_nGmIEFuQV9mCIaUO4k-sNvnyn6YpdlQU&fref=nf