Jak poprawić niskie tętno płodu?

Witam, jestem w 15 tyg. ciąży. Poprzednie bicia serca płodu wynosiły odpowiednio ok. 160 (7 tydz.) i ok. 140 (13 tydz.) uderzeń na minutę. Na początku 15 tyg. byłam na nadprogramowym usg (obserwacja niewielkiego krwiaka) i lekarz określił na 120 uderzeń na minutę - lekarz prowadzący mówi, że to za mało, nie mówi jednak co zrobić, by je poprawić. Sama mam bardzo niskie ciśnienie (96/64, tętno 74). Czy i co mogę zrobić, żeby przyspieszyć tętno płodu tak, aby nie spadło poniżej normy? Dziękuję.

Witam serdecznie!

Powyżej 14 tygodnia ciąży czynność serca powinna mieścić się w granicach 120-140 uderzeń na minutę. Oznacza to, że ostatni pomiar mieścił się w dolnych granicach normy. Ze względu na Pani tendencję do niskich ciśnień i Pani wolną akcję serca taki wynik nie musi świadczyć o patologii. W trakcie kolejnych wizyt kontrolnych powinna mieć Pani jednak regularnie kontrolowaną czynność serca płodu. Wartości poniżej 120 będą wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki bradykardii płodu.

Na koniec chciałabym zwrócić Pani uwagę, iż czynność serca w płodu w pierwszych tygodniach ciąży jest zawsze wyższa od tej, obserwowanej w drugim trymestrze ciąży. Nie można zatem rozpoznać nieprawidłowej tendencji spadkowej.

Pozdrawiam