Jak poprawić relacje z córką po odejściu od męża?

Witam. Mam 35 lat odeszłam od męża gdyż nie układalo nam się od zawsze. Mam innego partnera. Dzieci zostały z mężem gdyż wina jest po mojej stronie. Nie chciałam dzieciom odbierać mieszkania w którym się wychowali, więc razem z partnerem wynajmujemy mieszkanie z osobnymi pokojami dla moich dzieci. Syn ma 11 lat, poznał go, przychodzi codziennie i nie ma z nim problemu jednak córka lat 13 widzi mnie tylko jak potrzebuje pieniądze, nie chce mnie odwiedzać, widywać się. Mowik że to moja wina i wszystko zepsułam. Jak z nią rozmawiać? Zmieniłam pracę żeby mieć więcej czasu dla nich bo do tej pory pracowałam całymi dniami.Kocham ja ale czuję niemoc że całkiem odsunie się odemnie.

Szanowna Pani,
córka jest w okresie adolescencji, potrzebuje matki, zachęcam Panią do szczerej rozmowy z córką, proszę porozmawiać o swoich uczuciach, o przemyśleniach i uczuciach córki, może chciałaby zamieszkać z Panią, przydałoby się wsparcie psychologiczne, ze specjalistą łatwiej będzie zrozumieć problem.
Nie można tkwić w małżeństwie tylko dla dobra dzieci, patchworkowa rodzina też może być szczęśliwa.
Pozdrawiam serdecznie

Witam
Pani córka przechodzi trudny czas jako nastolatka, do tego przeżyła stratę matki, współczuje ojcu. Nie pisze Pani jak długo mieszka Pani z nowym partnerem, ile czasu miała Pani córka, by przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Trzeba się uzbroić w cierpliwość i - jeśli się da - wytłumaczyć córce, że było Pani zbyt trudno w małżeństwie, by nadal w nim trwać. Co nie zmienia Panu uczuć wobec dzieci. Za jakiś czas Pani córka pewnie łaskawiej spojrzy na tą całą sytuację. Żeby pomóc sobie przejść przez ten konflikt może warto skorzystać z psychoterapii, by miała Pani możliwość poukładać sobie swoje myśli i uczucia, aby zrobić miejsce na uczucia córki. Być może ona czeka, aby ją Pani przeprosiła?
Życzę powodzenia
Łucja Fitchman