Jak poprawić samoocenę i polubić siebie?

Mam problem z fobią społeczną, która w głównej mierze przeszkadza mi w normalnym funkcjonowaniu na uczelni i w pracy. Chodziłam na terapię poznawczo-behawioralną ale bez większego skutku. Ostatnio stwierdziłam, że nie będę w stanie walczyć ze swoim lękiem dopóki nie zrobię porządku ze swoją samooceną. Chciałabym popracować nad tym jak siebie odbieram, co o sobie myślę. Polubić siebie, zaakceptować. Na jaką terapię powinnam pójść? Co mogłoby mi w tym pomóc? Czego powinnam szukać?

Witam,
polecam terapię długoterminową w nurcie humanistycznyn lub psychodynamicznym. Taka długoterminowa terapia pozwala przeformułować dotychczasowy sposób myślenia i funkcjonowania.

Pozdrawiam

Witam Panią,
lęk jest pewnym objawem - samo zniwelowanie leku nie rozwiąże Pani problemu. Słusznie zresztą Pani doszła do wniosku, że trzeba zacząć np. od pracy nad samooceną. Warto z psychoterapeutą podczas konsultacji zbadać, co tak naprawdę leży u podłoża Pani lęku i wtedy rozpocząć pracę terapeutyczną. W wyborze psychoterapeuty warto kierować się intuicją, ale również zapytać znajomych, czy mogą kogoś polecić.Ze swojej strony polecałabym psychoterapię w ujęciu psychodynamicznym, gestalt oraz systemowym.

Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak

Postawiła sobie Pani jasno określone cele, teraz warto szukać sposobów ich realizacji. Ja mogę polecić podejście, w którym pracuję, czyli Terapię Krótkoterminową Skoncentrowaną na Rozwiązaniu. Jest to sposób pracy pozwalający odkryć posiadane już mocne strony oraz budować rozwiązania krok po kroku.

Może warto spróbować terapii w nurcie ericksonowskim? Jest to podejście oparte na przyszłości, stawianiu celów, pracy z zasobami klienta. Zachęcam!