Jak poprawić sytuację w związku?

Rozstałam się z mężem 3 miesiące temu po tym jak po raz kolejny wyżuciłam go z naszego domu. Prowadziła kiedyś firmę i niestety naraziłam naszą rodzinę na ogromne długi. Mąż poczuł się oszukiwany w sprawach finansowych i zarzucił mi brak stabilizacji. Teraz miotam się i walczę aby do mnie wrócił nawet zaproponowała mu powrót do seksu który od trzech lat nie istniał. Mąż przystało na to i spędziliśmy upojną noc. Wrócił jednak do siebie. Cały czas powtarza że nas już nie ma i to koniec. Kiedy rozmawiamy on opowiada mi różne sytuacje tak aby wzbudzić we mnie zazdrość. Błagam proszę o pomoc bo bardzo go kocham i nadal chcę tworzyć rodzinę. Jestem zazdrosna okropnie o niego i boję się że to naprawdę koniec. Jesteśmy 18 letnim małżeństwem i w trakcie awantur straszyłam go rozwodem i teraz też uciekła się do tego szantażu i rzeczywiście z złożyłam pozew ale nie chcę się rozstawać.

Witam Panią, rozstała się Pani z mężem, ale bardzo chciałaby jego powrotu, bardzo go Pani kocha i chce nadal tworzyć z nim rodzinę. Mogłaby Pani zaproponować mężowi skorzystanie z terapii dla par aby móc pracować nad związkiem. Mają Państwo za sobą 18 lat wspólnego życia, warto wspólnie porozmawiać z psychologiem o tym co wpłynęło na to, że Państwo się od siebie oddalili i co może Państwu pomóc odbudować relację.
Pozdrawiam
Dorota Nowacka

Dzień dobry, Państwa związek jest w ostrym kryzysie. Potrzebujecie pomocy, gdyż emocje, a potem decyzje, które podejmujecie, prowadzą do eskalacji konfliktu, a nie jego załagodzenia. Poczucie braku zaufania jest ważnym składnikiem dobrego związku, trudno go budować bez niego. Jeżeli chce Pani ratować związek, to składając pozew o rozwód komunikuje Pani coś zupełnie innego. Straszenie, szantażowanie to metody, które raczej was odsuwają od siebie, a nie zbliżają, nawet jeżeli w intencjach chce Pani czegoś innego. Aby naprawić ten związek, potrzeba woli dwóch stron. To podstawa. Następnie potrzebna jest psychoterapia, która pozwoli na nowo zbudować związek. Jednak trudno w tym momencie określić, czy Pani mąż będzie chciał taką psychoterapię rozpocząć i pracować nad związkiem. Opowiadanie historii, by wzbudzić w Pani zazdrość może być sygnałem, że ta relacja jeszcze jest dla niego ważna i że na swój sposób mąż chce, by Pani się nim zainteresowała, ale to tylko hipoteza, której bez konsultacji osobistej nie można zweryfikować. Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w Warszawie, http://subteno.warszawa.pl