Jak poprawić wygląd tłustej skóry?

Witam! Od ok. 3 miesięcy poddaje się terapii nanoszenia na twarz kwasów w celu złuszczenia naskórka .Przed tymi zabiegami moja cera mocno się przetłuszczała, jednak teraz jest nieco lepiej. Do pielęgnacji twarzy używam kosmetyków CMS (Cell Membrane Structure) (żel, tonik, krem-Nano 10 cellular therapy). Do tego po przebudzeniu i umyciu twarzy stosuje także krem Skinoren (Acidum azelacium). Mimo tej terapii skóra nadal się przetłuszcza i nie wiem co robić dalej. Dodam jeszcze, że stosuję także krem na noc o nazwie Creme 20 (firma Laboratories Renophase) oraz maść Hascofungin. Twarz wygląda nieco lepiej, jednak chciałbym zażegnać problem raz na zawsze.

Mam 23 lata, a problem jest już ze mną kilka lat. Ok. 2-3 miesiące temu pojawiły się także dość mocne zmiany na plecach w okolicach łopatek oraz na ramionach - głównie prawym. Będąc od czerwca do września za granicą, zmiany na plecach były delikatne (cały problem także od kilku lat), jednak po powrocie ku mojemu zaskoczeniu w przeciągu 2-3 tygodni plecy zaczęły wyglądać nieładnie. We wrześniu mocno opaliłem plecy - czy to może być powodem, dla którego problem jest nadal? Po wizycie u dermatologa ok. 1 miesiąca temu otrzymałem poradę dotyczącą zażywania witaminy A w kroplach, cynku oraz witaminy PP GSK. Nie widzę poprawy, nadal na plecach są dość mocne zmiany, a co gorsza pojawiają się także nowe.

Czy dermatolog nie powinien zlecić przeprowadzenia jakichś badań w celu sprawdzenia uczulenia na pewne produkty? Czy nietolerancja laktozy może mieć wpływ? Może także lekarz powinien zlecić sprawdzenie mojego organizmu pod tym kątem? Chętnie podejmę każde kroki, które mogłyby pomóc. Także stoję przed wyborem rozpoczęcia kuracji Izotekiem, jednak zdziwiło mnie, że dermatolog wypisał mi receptę na ten lek, co prawda wykonałem niezbędne badania w celu sprawdzenia wątroby pod kątem jej stanu, jednak z tego, co wiem jest to bardzo mocny środek. I ostatnie moje pytanie, czy w przypadku znalezienia skutecznej metody zapobiegania tym zmianom, jest możliwość usunięcia istniejących zaskórników, krostek (zwłaszcza tych o charakterze nie zapalnym - ropnym). Rozumiem, że lekarstwo miałoby zapobiec powstawaniu nowych zmian, jednak jak wyciągnąć ze skóry istniejące?

Witam!
Nie określił Pan dokładnie rozpoznania jakie zostało postawione przez dermatologa, ale wydaje się, że jest nim trądzik. W odpowiedzi na Pańskie pytania, ekspozycja zmian na promienie słoneczne nie jest wskazana, chociaż może przynieść tymczasową poprawę to może doprowadzić również do przebarwień. Jeśli obecne zmiany są dość typowe dla trądziku, a nie występują objawy sugerujące odczyn alergiczny (świąd, pokrzywka alergiczna związek ze stosowaniem niektórych kosmetyków, produktów) czy nietolerancję laktozy (objawy przede wszystkim ze strony przewodu pokarmowego - biegunka, ból brzucha, wzdęcia, zawsze w korelacji ze spożyciem produktów zawierających laktozę) to nie ma powodów aby rozszerzać diagnostykę o takie przyczyny. Proponowane leczenie czyli pochodna witaminy A (izotek) jest silnym lekiem keratolitycznym o licznych działaniach niepożądanych, ale zarazem niejednokrotnie bardzo skutecznym. Podczas leczenia należy kontrolować czynność wątroby i pozostać pod kontrolą dermatologa. Pod wpływem leku może dojść do tworzenia, ale także do zaniku istniejących zaskórników czy krostek. Zmianami na które leczenie nie będzie mieć wpływu są blizny. Te zmiany mogą ulegać dodatkowo przebarwieniu, co może wywołać zły efekt kosmetyczny. Jeśli podczas stosowania leku pojawią się silne działania niepożądane to należy skonsultować problem z dermatologiem. Oprócz leczenia keratolitycznego warto uwzględnić również komponentę bakteryjną oraz hormonalną. Proponuję pozostać pod opieką dermatologa.

Pozdrawiam serdecznie!