Jak poprawić zdolności poznawcze?

Dzień dobry W lutym 2015 r. miałem epizod psychotyczny i leczyłem się solianem i seronilem, które 10 miesięcy temu odstawiłem i zacząłęm uprawiać sport dzięki czemu powrocilem do pierwotnej wagi. Po 10 miesiącach pojawiły się stany depprsyjne i lękowe, więc od 2 tyg. zażywam lek fevarin. Piszę odnośnie moich zdolności poznawczych, które po tym epizodzie uległy pogorszeniu, co państwo zalecacie żeby je poprawić ? Chodzi mi o rozumienie kontekstu wypowiedzi złożonych oraz koncentrację.

Witam Pana,

w leczeniu zaburzeń depresyjnych, lękowych, nerwicowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Farmakoterapia nie leczy przyczyny problemu, niweluje w jakimś stopniu objawy.
Na poprawę funkcji poznawczych wpływa styl życia: https://planetaswiadomosci.pl/jak-poprawic-pamiec-wydajnosc-mozgu/
https://szybkanauka.pro/dieta-mozgu-szybkie-myslenie-pamiec/

Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Panu,

Przywitam Pana słowami Brock’a Tully’ego:

„Kiedyś z wielkim wysiłkiem „myślałem” nad tym,
jakim powinienem być.
Teraz „jestem” kim być mogę, to takie proste”.

Okazuje się, że tak zwany dobrostan fizyczny i psychiczny, aż w ok. 70 % zależy od stylu życia.
A więc od odpowiedniego odżywiania, suplementacji, aktywności fizycznej, dotleniania organizmu, umiejętności radzenia sobie ze stresem, poprzez techniki relaksacyjne, medytację, jogę oraz od zdrowego i pozytywnego myślenia.
Odkrycie w życiu swojej prawdziwej pasji, coś co będzie powodować motywację do codziennego wstawania i działania (pomimo czasami niechęci...)

Istotne jest poczucie kontroli nad własnym życiem
Określenie swojej wydolności, nie przepracowywanie się i uregulowany tryb życia.
Otwartość na zmiany- trzeba wierzyć, że cokolwiek się dzieje w życiu, jest dobre i że świat dobrze nam życzy.
Bo zmiany stresują tylko wtedy, gdy się im opieramy i nie chcemy ich zaakceptować.
Bez względu na to, jak widzimy zmianę w danej chwili (najczęściej widzimy ją jako złą passę), niezwykle ważne jest, żeby w zmianach widzieć postęp i krok na przód, a nie jako nowe obciążenie.

Moim zdaniem na dobrostan pozytywnie wpływa miłość, zdrowie, rodzina, bliscy i przyjaźni ludzie wokół.
Spontaniczność, śmiech i radość, które sprawiają, że można czuć się stale młodym.
Kluczowe znaczenie ma zdrowe i pozytywne myślenie, które z kolei przynosi zdrowe i pozytywne życie.
Motywacja i powodzenie w każdym przedsięwzięciu zależą od wiary i myśli, w to, co się wierzy.

Podsumowując, to co robimy i to, co czujemy jest konsekwencją naszego myślenia.
Nie trzeba mierzyć, sprawdzać poziomu hormonów i aktywności mózgu, czy statystyk- jeśli przyjmuje się aktywny i świadomy styl życia za codzienność, wówczas czuje się, że ma się wpływ na własne życie- oczywiście na tyle na ile on jest tylko od nas zależny...

I odpowiadając na Pana pytanie konwencjonalnie, kluczowym jest codzienne, płynne, konsekwentne funkcjonowanie w wymienionych obszarach.

Życzę Panu tego, czego Pan najbardziej potrzebuje,
irena.mielnik.madej@gmail.com