Jak poprawnie przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Witam. To jest trochę skomplikowane. Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Mieszkam w Anglii. Swoją pierwszą tabletkę wzięłam w środę (w ten dzień byłam u lekarza), w sobotę już nie wzięłam tabletki, wiec w poniedziałek poszłam po tabletkę do 72 godz., bo pękła nam gumka. Tego samego dnia babka kazała mi wziąć tabletkę o siódmej. Od poniedziałku zaczęłam brać te tabletki o 7 wieczorem, wcześniej je brałam o 4. W czwartek kochałam się bez zabezpieczenia i na drugi dzień wzięłam tabletkę 5 godz. później, a następnego dnia dostałam okres. Mam bardzo dużo krwi i straszne skrzepy. Czy jest możliwość, że jestem w ciąży i proszę powiedzcie jak dokładnie brać te tabletki i kiedy mam zrobić przerwę. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam.
Decydując się na taka formę antykoncepcji, należałoby szczegółowo omówić ją z lekarzem oraz dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.
Przyjmuje Pani jednoskładnikowy (zawierający tylko pochodną progesteronu) preparat. Pierwsze opakowanie rozpocząć należy w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek w innym dniu cyklu należy wykluczyć ciążę i przez pierwsze 7 dni stosować dodatkowo barierowe metody antykoncepcji.
Tabletkę przyjmujemy codziennie o stałej porze, najlepiej rano, popijając niewielką ilością wody. Po zakończeniu aktualnego opakowania (tj. 28 tabletek), kolejne rozpoczynamy bez robienia przerwy.