Jak poprosić chłopaka o zwrot pożyczonych pieniędzy?

Witam. Mam mały wrażliwy problem. Jak "upomnieć" swojemu chłopakowi o oddanie pieniędzy? Ogólnie pożyczam niektórym i niestety muszę się prosić. Nie jestem materialistką, ale też za bardzo nie mogę za kogoś płacić ani "sponsorować" a zwłaszcza jeśli chodzi o chłopaka. Nie chcę żeby to było powodem kłótni i później rozstania. Mój chłopak mnie nie wykorzystuje finansowo, ale też zapomniał, że jest mi winien. Przykra i drażliwa sprawa zwłaszcza dla mnie. Dziękuję. Pozdrawiam.

Jeśli rzeczywiście jest to kwestia tego,że zapomniał i jest to jednorazowa sprawa, warto po prostu - w sposób naturalny, bez specjalnej krępacji- przypomnieć mu o długu. Jeśli natomiast jest to sprawa nagminna, warto przyjrzeć się jego motywacji i zaangażowaniu w związek, a także temu czy- zakładając że nie sytuacja się nie zmienia, nawet zaczyna pogłębiać także w innych sferach życia- czy jest szansa na utrzymanie relacji?

Szanowna Pani,

prośba o zwrot pieniędzy nie świadczy o materialiźmie ani nie jest niczym niestosownym. Jeżeli w umówionym terminie nie wpłynęła wpłata, ma Pani pełne prawo grzecznie, ale stanowczo poprosić o ich zwrot i samodzielnie ustalić, na ile jest Pani w stanie przedłużyć termin spłaty a na ile jest to niemożliwe.

Myślę, że problemem nie jest "jak" poprosić, tylko jaki stosunek ma Pani do tego typu próśb i sytuacji, jakie przekonania Pani posiada o osobach, które tak się zachowują (proszą o zwrot pieniędzy). Istnieje bardzo dobra forma samopomocy i motywowania do zmiany sposobu postrzegania sytuacji, jaką jest Racjonalna Terapia Zachowania. Jeżeli zechce ją Pani poznać - służę pomocą.

Dodam, iż tego typu dylematy są bardzo częste u wielu osób, także podpytanie bliskich i przyjaciół, czy byli w takiej sytuacji i jak sobie poradzili także może nasunąć Pani pewne spostrzeżenia i pomysły :)

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org