Jak poprowadzić swoje odchudzanie żeby przy okazji zmniejszyć ciśnienie?

Na imię mi Ewa mam 23 lata. Mam 178 cm wzrostu i teraz ważę 82 kg. Miesiąc temu dowiedziałąm się że choruję na nadciśnienie ma ono wartości ok 160/100. Lekarka ogólna mi powiedziała czego mam unikać w diecie i że muszę troszkę schudnąć a wtedy ważyłam 85 kg. Po tym miesiącu schudłam 3 kg, przestałąm jeść potrawy bardzo solone, nie jem smażonego, sosów, fast foodów, słodyczy, sporo sie ruszam, gram w tenisa i pływam. Jednak tydzień temu ważyłąm prawie 80 kg i zaczynam pomału tyć, a to dlatego, że mój organizm zaczął domagać się słodyczy. Nie powiem żeby to były straszne ilości jakie pochłaniam ale czasami zdarza mi się zjeść pół tabliczki czekolady itp. Wiem że muszę o siebie zadbać i nie wypuszczę tej wagi już na pewno, ale boję się że mogę już nie schudnąć więcej, bo skoro prawie nic kalorycznego nie jem to coś jest nie tak....Proszę powiedzieć mi kilka rad odnośnie odżywiania się w moim przypadku, jakie robię błedy...jak sobie ze słodyczami poradzić czym je zastapić. Serdecznie pozdrawiam Ewka.
23 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Jeżeli w ciągu miesiąca schudła Pani 3kg to jest to dobry winik, ponieważ fizjologiczna utrata masy ciała to 0,5kg tygodniowo- 4kg w miesiącu.
Nie pisze Pani natomiast ile posiłków w ciągu dnia Pani spożywa. Nieodpowidnia ich ilość ( zbyt mała) może powodować spadek cukru we krwi. Optymalnie byłoby gdyby Pani spożywała 5 posiłków w ciągu dnia, aby nie dopuszczac do zbyt dużych spadków glikemii. Przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny byc dłuższe niż 3 godziny!!
Niepohamowanym napadom głodu (także na słodycze) zapobiegną węglowodany złożone - gruboziarniste kasze, ryż brązowy, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste pieczywo.
Słodycze najlepiej zastąpić zdrowe przekąskami np.: sałatki, surówki (bez majonezu i tłustych sosów oraz kalorycznych dodatków), batony zbożowe (muesli), musy owocowe, koktajle mleczne, sorbety owocowe.

Podstawowe zalecenia przy nadciśnieniu tętniczym:

  • Przede wszytkim należy ograniczyć ilośc sodu- do 3g soli kuchennej w ciągu dnia!!!! ( Przeciętny Polak spożywa 15-20g w ciągu dnia). Potraw już przygotowanych nie wolno dosalać. Sól kuchenną można zastąpić stosując np sól potasową, jednak najlepiej będzie stosować przyprawy- np. czosnek ( wpływa korzystnie na obniżenie ciśnienia)., majeranek, bazylię, estragon, zielona pietruszka, koperek.

W badniu przeprowadzonym w 2008 roku w USA w grupie dzieci i młodzieży rstwierdzono, iż wzrost spożycia soli kuchennej o 1g wpływał na wzrost ciśnienia skurczowego krwi o 0,4 mmHg.

  • Z diety powinno się wykluczyć napoje podnoszące ciśnienie: kawa, mocna czarna herbata, alkohol.
  • Należy też wyeliminować produkty słone takie jak słone paluszki, chipsy, chrupki, krakersy, wędzone mięso, wędzone ryby, produkty marynowane, kiszone, konserwy, produkty typu Fast Food
  • Zaleca się potrawy łatwostrawne: gotowane, duszone bez tłuszczu, pieczone w folii, pergaminie,
  • Należy jednka zwiększyć spożycie owoców i warzyw w postaci surowej. Bogate w potas są brzoskwinie, czarne porzeczki, brukselka, pomidory, ziemniaki, nasiona roslin strączkowych oraz otreby pszenne

pozdrawiam