Jak poradzić sobie nawracającymi aftami?

Dzień dobry Od 7 lat mam problem z nawracającymi aftami, wydaje mi się że mam je od porodu pierwszego dziecka(wcześniej nie miałam tego typu problemu). Afty potrafią by dość spore, w wewnętrznej stronie kącika ust zostały mi blizny. Dodam, że po porodzie miałam, anemię i przez kilka lat depresję poporodową. Od tamtej pory też łatwo łapię infekcje wirusowe. Rzadko bywają chwilę, że nie mam jakiejś afty w ustach i utrzymują się po kilka tygodni. Środki typu desaftan nie pomagają. Niestety ani mój dentysta ani internista nie potrafili mi udzielić pomocy, często słyszałam odp. że tego się nie leczy, że trudno stwierdzić przyczynę, nawet nie uzyskałam skierowania na żadne badania. Chciałabym znaleźć przyczynę i ją wyeliminować. W Internecie znalazłam informację, że powinnam zrobić badania wit B12, żelaza, morfologia (dodam że wyniki morfologii mam prawidłowe robione w styczniu) czy jest to prawidłowy kierunek, co jeśli wszystkie wyniki będą w normie? Jaki powinien być kolejny krok. Chce zrobić badania na własny koszt ponieważ nie liczę już na to ze mój lekarz pierwszego kontaktu wspomoże mnie w walce z tą przypadłością. Z góry dziękuje za pomoc.

Witam serdecznie,
w leczeniu aft istotne jest poznanie ich pochodzenia, etiologia występowania aft w jamie ustnej jest dość złożona, wśród przyczyn nawracających epizodów aft wymienia się głównie osłabienie odporności, przewlekły stres, drażnienie mechaniczne błony śluzowej, alergie, problemy żołądkowo-jelitowe, niedobory pokarmowe i inne. Czasem afty potrafią występować rodzinnie. Wykonanie badania morfologii krwi, poziomu żelaza, kwasu foliowego, witamin z grupy B, glukozy może pomóc w diagnostyce. Jeśli w badaniach laboratoryjnych wykryty zostanie niedobór np.żelaza, warto wprowadzić jego suplementację. Na pewno radziłabym zrezygnować ze stosowania preparatów (płukanki do płukania jamy ustnej, żele do stosowania miejscowo) zawierających w składzie alkohol - niepotrzebnie wysuszą błonę śluzową jamy ustnej i mogą zaostrzać dolegliwości. Dodatkowo łagodna pasta (bez ostrego smaku, np.ziołowa) oraz łagodna dieta (bez pikantnych, ostrych, kwaśnych, drażniących potraw).
Warto skonsultować się z periodontologiem- lekarzem dentystą zajmującym się leczeniem chorób błony śluzowej jamy ustnej. Pozdrawiam

Bezpośrednia przyczyna powstawania aft nie jest znana, ale na ich rozwój może mieć wpływ wiele czynników. Są to m.in. obniżona odporność (np. podczas przeziębienia lub na skutek chorób przebiegających z upośledzoną odpornością np. cukrzyca, AIDS, HIV), długotrwały stres lub przemęczenie, uszkodzenia mechaniczne błon śluzowych np. podrażnienie szczoteczką, protezą, aparatem ortodontycznym, alergie pokarmowe na daną grupę produktów, niedobór witamin i minerałów w diecie, głównie witaminy B12, cynku, żelaza oraz kwasu foliowego, długotrwała antybiotykoterapia czy zmiany hormonalne np. w czasie ciąży lub menstruacji. Pojawianie się aft częściej niż raz w roku nie jest normą, dlatego w celu zdiagnozowania źródła problemu można wykonać dodatkową diagnostykę. W Pani przypadku warto wykonać podstawowe badania (np. OB, badanie moczu, oznaczenie poziomu cukru we krwi) i zadbać w pierwszej kolejności o zdrowie ogólne, nie zaszkodzi też udać się do endokrynologa, by zbadać poziom hormonów. Przede wszystkim jednak należy zadbać o swój układ odpornościowy, zdrowo się odżywiać, nie dopuścić do niedoborów kluczowych dla odporności witamin i minerałów (np. cynku, żelaza, kwasu foliowego, selenu, wit. B6, C, A, E), unikać dużych stresów, używek i uprawiać regularnie sport.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl