Jak poradzić sobie samodzielnie z pragnieniem picia?

Mam 16 lat, jestem dziewczyną. Od pewnego długiego czasu czuję się samotna i rozbita. Nikomu nie potrzebna. Jak mam przestać pić? Chcę poradzić sobie sama, bo nie chce nic mówić rodzicom. Nie piję już tydzień. Ale czy wytrzymam dłużej? Jak mam sobie radzić?

Witam!

Napisałaś bardzo niewiele na temat swoich problemów. Bardzo ważne jest to, jak długo pijesz i co spowodowało, że zaczęłaś. Piszesz, że czujesz się niepotrzebna i samotna. Ważne jest to, co takiego dzieje się w Twoim życiu i co wywołuje te uczucia. Picie w tym wypadku może być zagłuszeniem problemów, ucieczką w lepszy, prostszy świat. Sądzę, że z powodu tych problemów warto porozmawiać z rodzicami. Spróbuj rozmowy o swoich uczuciach i trudnościach. Jeśli nie potrafisz powiedzieć im tego wprost, napisz do nich list. W ciężkich chwilach, kiedy chcesz sięgnąć po alkohol, zadzwoń do telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Może masz osobę, której mogłabyś zaufać i która może Cię wspierać. Najważniejsze jest, by mieć z kim rozmawiać o problemach i szukać wspólnie rozwiązań. To od Ciebie zależy, jak dalej będzie wyglądało Twoje życie. Picie nie prowadzi do pozytywnych zmian, może tylko przysporzyć Ci problemów. Dlatego spróbuj już teraz skorzystać z pomocy, tym bardziej, że wytrzymałaś już tydzień w abstynencji. Z pomocą bliskich możesz przezwyciężyć problemy i nie musieć więcej sięgać po alkohol.

Pozdrawiam