Jak poradzić sobie z agresją wobec otoczenia?

Mam 20 lat, jestem studentką. Przez ostatnie pół roku studiowałam dwa kierunki, jednak nie podołałam temu i drugiego nie skończyłam. Kierunek, na którym sobie poradziłam, jest humanistyczny i nie ma po nim przyszłości. Lubię te studia, ale obawiam się, że nie znajdę po nich pracy i nie będę miała za co żyć. W ostatnim czasie stałam się bardzo nerwowa, a wręcz agresywna. Mam partnera, z którym jest mi dobrze, ale on ma jedną poważną jak dla mnie wadę, jest typem imprezowicza, żyje z dnia na dzień i nie garnie się do tego, żeby coś w życiu mieć, żeby coś osiągnąć. Bardzo często kłócimy się o to. Miewam ostatnio takie dni, że chce mi się płakać bez powodu, nie chce mi się wstać z łóżka na zajęcia czy nawet posprzątać w domu (mieszkam bez rodziców). Do domu też nie chce mi się jeździć, bo rodzice ciągle się kłócą i w domu panuje nieprzyjemna atmosfera. Nie mam żadnej pasji. Cały swój czas poświęcam szkole i spotkaniom z partnerem lub imprezom ze znajomymi. Kiedy mam wolny wieczór, spędzam go w domu przy Internecie. Denerwuje mnie to, że tak marnuję czas, ale nie mam motywacji, żeby coś z tym zrobić. Czuję, że tracę kontakt ze swoimi przyjaciółmi. Nie wiem, czy komuś jeszcze mogę zaufać, boję się rozmawiać o swoich problemach. Wszystko mnie denerwuje, gdy ktoś nie zgadza się z moim zdaniem, zaczynam się denerwować, mieć pretensje i krzyczeć. Denerwuję się nawet, kiedy coś spadnie mi na podłogę przy zwykłych domowych czynnościach. Ostatnio przestraszyłam się samej siebie. Na pewnej imprezie wypiłam trochę za dużo i z błahego powodu zaczęłam wyzywać swojego partnera, szarpać go i bić po twarzy. Wcześniej też zdarzały mi się podobne wyskoki, ale nigdy ot tak, bez powodu. Nie wiem, co mam robić, zaczynam bać się samej siebie. Bardzo proszę o jakąś poradę, boję się, że mój partner w końcu mnie zostawi, a ja się załamię kompletnie. Będę bardzo wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedź. Pozdrawiam

Witam!

Myślę, że powinna się Pani zastanowić, jakie są przyczyny wzrastajacej drażliwości, w jakich obszarach można dokonać zmian.

Wspomina Pani o rezygnacji ze studiów, co mogło stać się przyczyną poczucia zawodu, wątpliwości, czy dokonała Pani słusznego wyboru. Każdy kierunek studiów jest odpowiedni, jeśli jest zgodny z Pani zainteresowaniami. Praca, jaką będzie mogła Pani podjąć, będzie dzięki temu źródłem satysfakcji i prawdziwej przyjemności, umożliwi również poznanie ludzi, których łączy wspólna pasja. Niepotrzebnie martwi się Pani przyszłością: trendy w zatrudnieniu zmieniają się z czasem, a sukses - również finansowy - można odnieść w każdej dziedzinie. Gratyfikacja pieniężna nie zawsze wystarcza, jeśli praca jest nudna, monotonna i czasochłonna.

Studiowanie na dwóch kierunkach jednocześnie mogło wyczerpać Pani zasoby: zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Teraz należałoby poświęcić więcej czasu dla siebie. Proszę również pomyśleć nad tym, jakie cele chciałaby Pani osiągnąć w ciągu najbliższego roku, ile ma Pani do dyspozycji czasu na ich osiagnięcie, wliczając w to czas potrzebny na relaks, odpoczynek, spotkania z przyjaciółmi i chłopakiem. Czas poświęcony bliskim, troska o nich są bardzo ważne i umożliwiają zachowanie dobrego samopoczucia, proszę tego nie dyskredytować. Czas studiów jest niepowtarzalnym okresem życia, który wiele osób wiąże z rozrywką, swobodą i zabawą. Z kolei sukces odniesiony w pojedynkę przestaje cieszyć, jeśli nie ma się z kim dzielić radości.

Z opisu wynika, że wzorzec agresywnej komunikacji mogła Pani wynieść z domu rodzinnego. Obecnie może Pani nieświadomie powielać taki styl relacji. Polecam Pani wizytę u psychoterapeuty, który będzie dla Pani źródłem wsparcia, pomoże zrozumieć przyczynę trudności i zapanować nad emocjami. Proponuję również książkę wyd. Alliance Press ,,Przezwyciężanie gniewu i drażliwości. Przewodnik samopomocy w oparciu o techniki poznawczo-behawioralne" autorstwa W. Davies'a.

Z pozdrowieniami