Jak poradzić sobie z autoagresją po kłótni z bliskimi?

Do 17 roku życia mieszkałam z mamą. Poza domem byłam towarzyską osoba ale w domu płakałam codziennie. Były to sytuacje patologiczne - przez matkę. Miałam ataki płaczu, przez 1h nie mogłam się uspokoić, odczuwałam lęk, byłam też często zła, czasami uderzałam głową w ścianę, okaleczałam się. Rok temu zdobyłam się na przeprowadzkę do taty i od tego czasu zaczęło się układać i było okej. Dziś po kłótni z chłopakiem znów miałam taki atak, ale bez robienia sobie krzywdy. Czy wszystko jest w porządku?

Autoagresja jako reakcja na trudne sytuacje życiowe może wynikać także z zaburzeń osobowości. W tej sytuacji najlepiej zgłosić się do psychologa, psychoterapeuty i podjąć diagnostykę oraz leczenie (psychoterapię). Specjalista wesprze, pomoże przepracować negatywne uczucia oraz nieadaptacyjne reakcje i wprowadzić zmiany w życiu, które zaowocują wzrostem satysfakcji z niego. Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

Witam, ma Pani za sobą trudne doświadczenia związane z mamą, wraca Pani do równowagi dzięki temu że przeprowadziła się Pani do taty. Pani zachowanie w związku z kłótnią z chłopakiem, może mieć związek z tym co doświadczała Pani wcześniej. Proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem, porozmawiać z jakiego powodu pojawiła się podobna reakcja, jak odzyskać równowagę, zastanowić się nad dalszą formą wsparcia. Może Pani skorzystać z telefonu zaufania: 116 111 (http://116111.pl/zadzwon) lub 116 123 (http://www.psychologia.edu.pl/kryzysy-osobiste/telefon-kryzysowy-116123.html).
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Witam Panią
Autoagresja to najczęściej problem natury psychicznej,
sposób na wyładowanie agresji, stresu lub ukojenia lęku.
Występuje w takich sytuacjach, gdy ból fizyczny
okazuje się łatwiejszy do zniesienia niż ten psychiczny.
Jest to zjawisko o złożonym charakterze,
które może prowadzić do poważnych zaburzeń.
Najczęstszą przyczyną autoagresji jest uraz,
trauma spowodowana w dzieciństwie.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać równowagę
wewnętrzną, wzmocnić poczucie własnej wartości,
oraz zdobyć umiejętność kontrolowania emocji
i radzenia sobie ze stresem.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl