Jak poradzić sobie z chorobą przyjaciółki?

Mam świetną przyjaciółkę. Znamy się nie cały rok ale bardzo lubimy. Nie dawno okazało się, że jest ona chora na nerwicę i na coś jeszcze związane z przełykiem. Boję się z nią dłużej przyjaźnić ale też nie fair byłoby zostawić ją samą podczas choroby(dotychczas zawsze tak robiłam. Zawsze zostawiałam przyjaciółkę samą w najgorszym momencie) jednak po niej widzę, że nie chce żebym ją opuszczała. Błagała żebym nadal się z nią przyjaźniła. Bardzo się boję ale pomimo lęku nadal jestem przy niej. Celem mojego pytania jest to jak zachowywać się przy niej wiedząc, że jest chora. Sama bardzo przeżywam jej chorobę... Przepłakałam nie jedną noc po tym jak powiedziała mi że jest chora... Nie umiem wyobrazić sobie co by było gdyby teraz zmarła... Nadal z nią zostać czy po prostu powiedzieć "żegnaj" i zostawić? Proszę o pomoc i wskazówki jak zachowywać się w stosunku do niej tak żeby jej nie denerwować.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Nerwica to choroba duszy, nie jest zaraźliwa ani też nie powoduje zagrożenia dla otaczających chorego osób. Dlatego nie uważam, żeby zerwanie kontaktów z przyjaciółką było konieczne. Warto, żebyś poczytała na temat nerwicy, jej objawów i problemów, z jakimi boryka się chory. Może wtedy będziesz mogła zrozumieć koleżankę i jej zachowanie. Piszesz o tym, jak masz się przy niej zachowywać. Sądzę, że tak samo, jak wtedy, kiedy o jej problemie nie wiedziałaś. Nerwica nie jest chorobą, która upośledza koleżankę i trzeba się nią szczególnie troskliwie zajmować. Z Twojej strony najważniejsza jest akceptacja i wsparcie w trudnych chwilach, czyli takie same zachowania, jak w przypadku każdej przyjaźni. Zastanów się natomiast co takiego jest dla Ciebie problemem w tej sytuacji i jak możesz sobie z tym poradzić. Sądzę, że jeśli zapytasz koleżankę, jak ona się czuje i jakie objawy wywołuje je choroba czy w jaki sposób sobie z nią radzi, to możesz uzyskać od niej informacje, a zarazem pokazać, że jesteś zaangażowana w Waszą znajomość. Na pytanie czy dalej się z nią przyjaźnić odpowiedz sobie sama, ponieważ to od Ciebie zależy, czy chcesz wciąż z nią utrzymywać kontakt.

Pozdrawiam