Jak poradzić sobie z ciągłymi snami i płytkim, przerywanym snem?

Witam. Zgłaszam się do Państwa z problemem moim i mojego partnera. Trzy tygodnie temu wprowadziliśmy się do nowego domu i od tego momentu mam problemy ze snem. Śpię bardzo płytko, często się przebudzając i dużo śniąc. Mam wrażenie jakbym w ogóle nie zapadała w głęboką fazę snu. Myśleliśmy, że to może po prostu kwestia poprzestawiania mebli, to jednak nie pomogło. Zaczyna mi to doskwierać, tym bardziej, że wcześniej spałam jak przysłowiowy 'kamień', mając uczucie, że od zaśnięcia do przebudzenia nie minęła nawet dobra godzina. Nie mam w zwyczaju spożywania obfitych posiłków przed zaśnięciem, mamy zawsze otwarte okno, nie jestem też pod wpływem żadnego większego stresu. Byłabym bardzo wdzięczna za poradę i objaśnienie, skąd wynika mój problem i jak go rozwiązać. Dziękuję uprzejmie!

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani,

Przyczyn opisanych zaburzeń snu może być bardzo dużo, których nie sposób ustalić na podstawie tak krótkiego listu. Jest szereg szczegółów, które nawet dla Pani mogą wydawać się nieistotne (problemy ze snem są często wynikiem tłumienia pewnych frustracji, które są zepchnięte do nieświadomości i w nocy "dają o sobie znać"). Ważne jest to w jakich warunkach mieszkaliście Państwo wcześniej, co się zmieniło w Waszym życiu wraz z przeprowadzką, czy wraz z kupnem/wynajęciem domu wiążą się jakieś wspomnienia, czy w obecnym miejscu ma Pani większą potrzebę czujności, czy to pierwsze samodzielne mieszkanie itd. itp. Dlatego namawiam Panią na osobiste spotkanie z psychologiem, który będzie mógł przeanalizować sytuację na podstawie szczegółowego wywiadu. Z Pani opisu wynika również, że sen jest przerywany i płytki, ale dużo Pani śni. Czy ma Pani wówczas świadomość, że Pani śni? Możliwe, że ma Pani do czynienia ze zjawiskiem, kiedy wbrew pozorom naprawdę cały czas Pani śpi, chociaż płytko.

Pozdrawiam serdecznie i raz jeszcze namawiam do spotkania z psychologiem. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!