Jak poradzić sobie z cukrzycą typu 2?

2 tygodnie temu wykryto u mnie culrzyce typu 2. Nie umiem sobie z tym poradzic pod względem jedzenie ale również psychicznym bo przeciez to juz na cale zycie a cukry beda wzrastać mam dopiero 23 lata boje sie jak bedzie kiedys z przyjmowaniem insuliny. W dodatku jestem osoba otyla i mam nadcisnienie.

Rozumiem, że niedawno Pani otrzymała diagnozę. Adaptacja do choroby przewlekłej oraz zmiana stylu życia wymaga czasu. Diagnoza może wzbudzać różne uczucia, począwszy od przerażenia, po smutek, czy złość.

Nie wątpię, że informacja o cukrzycy przewróciła Pani świat" do góry nogami", może warto aby skorzystała Pani z pomocy psychologicznej? Praca z psychologiem pomogłaby Pani poradzić sobie w tym trudnym czasie.

W przypadku cukrzycy typu 2 dbając o dietę, aktywność fizyczną i przyjmując odpowiednie leki można bardzo spowolnić jej postęp, a przy niewielkim, początkowym nasileniu objawów, nawet wrócić do pełni zdrowia.

Zachęcam do znalezienia sobie (jeśli już tego Pani nie zrobiła) lekarza diabetologa i wypytania go o możliwości leczenia. Bardzo dobrym pomysłem jest też konsultacja z dietetykiem. Z doświadczenia wiem, że dieta i więcej ruchu to nic strasznego, można się w parę tygodni przyzwyczaić :) A jeśli przyzwyczaić się będzie trudno - tutaj warto skorzystać z pomocy psychologa.

Pozdrawiam!

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy