Jak poradzić sobie z dusznościami i uczuciem ucisku w klatce piersiowej?

Witam i z góry dziękuję za pomoc. Jestem chlopakiem i mam 18 lat . Nie wiem nawet od czego zacząć. Na wstepie zaznacze ze popalalem papierosy od okolo 2 lat okolo 3 papierosy dziennie. Obudzilem sie raz w nocy z bolem glowy i byl to taki bol uciskowy w lewej skroni i naczytalem sie na internecie ze to moze byc guz mozgu itp i strasznie sie nakrecilem i nie spalem do rana az do 4 . Jak wstalem mialem ten ucisk caly czas i do tego doszlo takie uczucie jakby oderwania od swiata , otumanienia , otepienia . Ja ogolnie bardzo boje sie nowotworow poniewaz moje dwie babcie umarly na raka pluc i naprawde zostawia to slad na psychice. Pojechalem do lekarza z tym i powiedzial ze to przez stres i napiecie i wypisal mi hydroksyzyne i pomogla mi bardzo a uczucie minelo .Jakiś miesiąc temu miałem długotrwały suchy kaszel i tak jakby powietrze slabiej mi dochodzilo do prawego pluca oraz mialem taki tepy bol pod prawa lopatka . Znowu zaczela sie spirala stresu i zmartwien ze rak pluc tym razem ale nie mialem juz tych uczuc ktore opisywalem wyzej tylko stres .Poszedlem do lekarza rodzinnego i dostałem skierowanie na rtg pluc. Przyszedlem ze zdjeciem do tego lekarza i powiedzial ze na prawym plucu sa jakies pozostalosci po grypie i wypisal mi klacid a opis ktory dostalem na drugi dzien mowil ze wszystko jest w porządku żadnych zmian ognisowych jamy oplucne wolne itd. Ale przez caly ten czas meczyly mnie oslabiajace stany podgoraczkowe takie do 37,4 stopni . Nie trwaly caly czas tylko w ciagu dnia pojawialy sie i spadaly. Pojawialy się jeszcze przed tym problemem z plucami. Bralem klacid i po jakims czasie te dusznosci minęły ale stany podgoraczkowe były jeszcze przez pewiem okres czasu ale w koncu też minely. Jakis czas po tym jak juz sie to wszystko ustabilizowalo. Zaczalem znowu popalac papierosy ale wszystko bylo dobrze dopoki nie wybieglem spocony po wfie w podkoszulce do samochodu na dwor na papierosa. Od tamtej pory zaczelo sie znowu . Bylo to tydzien temu .Stany podgoraczkowe okresowo wystepujace oslabiebie duszność tylko ze teraz ogólnie w klatce a nie ze bardziej w prawym plucu kaszel to bym powiedzial raczej ze sam wymuszam bo jesli czuję dusznosc to probuje kaszlec z mysla ze moze sie polepszy to jak bede odkrztuszał ale dusznosc dalej jest . Dodam ze nie jest stala tylko z roznym natężeniem ale nie moge w pelni oddychac . Tepe bole pod obydwiema lopatkami tym razem . Pomyslalem ze to moze przez palenie znowu i wyszedłem pobiegac wieczorem i jak dobieglem do domu dostalem zadyszki kaszel z odkrztuszaniem przezroczystej wydzieliny i swist taki jak przy zapaleniu oskrzeli ale odpoczalem i po 15 minutach mi to przeszlo. Mam tez uczucie suchego gardla jakby powietrze wysuszalo mi gardlo i takie jakby lekki dyskomfort pod pachami nie bol tylko czuje taki bardziej dyskomfort moze pieczenie i nie wiem czy to wezly chlonne po prostu nie mam pewnosci bo za bardzo nie widze tego powiekszenia ich , jest tylko te pieczenie.Wczesniej temu lekarzowi powiedzialem ze mam tez zatkana jedna dziurke w nosie dosc dlugo i poswiecil mi latarka do nosa i powiedzial ze stan zapalny jest i wypisal mi pronosal czy jakos tak i malo to pomoglo. Mam tez duzy apetyt i w krotkim czasie przytylem 7 kg dodatkowo moja mama ktora ma niedoczynność tarczycy pomacala mi szyje i powiedziała ze mam wole powiększone nieduzo ale trochę mam . Przepraszam ze to tak wszystko bardzo rozciagliwie napisalem i nieprecyzyjnie ale chcialem wszystko opisac po kolei licząc ze moze jakis profesjonalista bedzie w stanie nakierowac mnie na cos . Podsumowujac moimi glownymi problemami jest dusznosc jakby cos mi siedzialo na klatce i pojawiajace się stany podgoraczkowe od czasu do czasu do maksymalnie 37,5 stopnia i niepokoi mnie te pieczenie pod pachami. Tarczyce chorą mialy obydwie moje babcie i mama . Bardzo państwa proszę o jakiekolwiek sugestie , nakierowania . Wiem ze musze zrobic badanie krwi i TSH itd ale co poza tym i o czym mogą swiadczyc te objawy? Z góry bardzo dziękuję.

Lek. Wojciech Zygmunt

Polecam panu wykonać badanie spirometryczne. Być może występująca u pana duszność jest spowodowana występowaniem astmy oskrzelowej. Co do przewlekłych stanów podgorączkowych to polecam wykonać badania morfologii krwi, CRP, OB., próby wątrobowe (AlAT, AspAT), kreatynina, mocznik. Nie można wykluczyć u pana psychogennego tła występujących zaburzeń. Ponadto zdecydowanie polecam całkowite zaprzestanie palenia papierosów. Pozdrawiam i życzę zdrowia.