Jak poradzić sobie z kompleksem niskiego wzrostu?

Mam 177 cm wzrostu i jestem za niski .Mam kompleks już od 9 lat i nie ciągle na psychike mi idzie.Nie umiem też sie w jakikolwiek sposob dowartosciowac ,bo mam autyzm i upośleszwnie umyslowe.Czy psycholog w stanie jest mi pomóc czy nie.

Dzień dobry,
Sądzę, że jak najbardziej psycholog mógłby pomóc i praca nad opisaną trudnością jest możliwa. Dodatkowo mam dwa zadania domowe dla Pana. Pierwsze z nich to obserwacja mężczyzn na ulicy pod kątem ich wzrostu i odpowiedzenie sobie na pytanie, czy wszyscy są wysocy i jaki wzrost można uznać za niski/średni/wysoki. Drugie to poszukanie w internecie jakiś statystyk na temat średniego wzrostu u mężczyzny. Z moich doświadczeń wnioskuję, że mężczyzna 180 cm lub 180 cm+ to wysoki lub bardzo wysoki a Pan ma 3 cm mniej więc raczej skłonna jestem twierdzić, że jest Pan średniego wzrostu. Z pewnością jest Pan wyższy od wielu kobiet średniego wzrostu. Podejrzewam, że nie zdaje Pan sobie z tego sprawy, że stereotyp kobiecego piękna jest dosyć dobrze kulturowo opracowany, natomiast ideał męskiej urody znacznie mniej (teoretycznie istnieje, ale jest słabszy od kobiecego). Sporo mężczyzn, gdyby przeprowadzić ankietę wypowiedziałoby się w podobny sposób odnośnie tego jak ich zdaniem wygląda ideał kobiety. Podobna ankieta przeprowadzona wśród kobiet wypadłaby w mniej ujednolicony sposób, ponieważ wypowiedzi bardzo różniłyby się między sobą lub nawet byłby sprzeczne. Stereotyp, że mężczyzna powinien być wysoki lub bardzo wysoki jest tylko stereotypem, gdyż w praktyce preferencje kobiet są zróżnicowane i część z nich woli mężczyzn równych sobie wzrostem lub tylko trochę wyższych. Mam nadzieję, że uda się Panu całkowicie pozbyć tego kompleksu i tego też Panu życzę.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/