Jak poradzić sobie z kompuslywnym objadaniem się?

Mój problem jest taki, że nie potrafię się odchudzać. Wszystko genialnie znam w teorii, jak powinnam jeść, co powinnam jeść, ile tego i kiedy. Naprawdę wiem wiele. Ale od paru lat mam problem z kompulsywnym jedzeniem, na zmianę z bulimią. Jakiś czas temu byłam pewna, że to się uspokoiło, ale niestety było tylko uśpione. W ciągu ostatniego roku przytyłam naprawdę sporo, bo o 2-3 rozmiary (podejrzewam jakieś 15-20kg). Zdołowana, zamiast ograniczyć i jeść zdrowiej, jem coraz więcej. Później głodówka, później napad na lodówkę i wizyta w toalecie. Nie potrafię się odchudzać. Nie mogę poradzić sobie ze swoją słabością. Wstydzę się tego. Wstydzę się z kimkolwiek o tym porozmawiać. Chciałabym jeść normalnie, nie do granic nieprzytomności, by później nie móc zasnąć z powodu wyrzutów sumienia, póki nie zwymiotuję. Pewnie nie jestem z tym jedna, pewnie to banalny problem. Ale nie wiem jak sobie z tym poradzić...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Zaburzenia odżywiania się: bulimia i kompulsywne objadanie mają podłoże psychologiczne.
Napady żarłoczności  często poprzedzają przykre myśli, wywołujące smutek lub złość. Objadanie się staje się wówczas sposobem radzenia sobie z nieprzyjemnymi, niechcianymi emocjami.
Takim czynnikiem wywołującym napad jest np. widok szczupłej, atrakcyjnej kobiety, wywołujący myśl: ,,Ja taka nie jestem i nigdy nie będę" lub np. kłótnia z bliską osobą itd.

Napady objadania się występują również na skutek tzw. myśli przyzwalających, np. ,,To będzie ostatni raz", ,,I tak nie mam nad sobą kontroli".
Psychoterapia może polegać np. na identyfikacji myśli wywołujących i podtrzymujących napady objadania.
Ponadto, aby opanować epizody objadania się, możesz skorzystać z różnych sposobów, np.:
- jedz zawsze w tym samym pomieszczeniu, najlepiej w specjalnie do tego przygotowanym miejscu,
- nie jedz w pospiechu - celebruj posiłki, starannie przeżuwaj, popijaj dużą ilością wody,
- nie jedz przed komputerem, TV,
- nie gromadź zapasów jedzenia, przekąsek itp.

Prowadź dzienniczek, w którym będziesz zapisywać wszystkie rodzaje i ilości posiłków każdego dnia.
Zapisuj towarzyszące im myśli i emocje. Jeśli zauważysz, że objadasz się w podobnych sytuacjach (np. w samotności lub gdy jesteś zła), spróbuj znaleźć inny sposób rozładowania emocji (wyjście na spacer, telefon do przyjaciółki itp.).

Polecam Ci również podręcznik samopomocy dla pacjentów z zaburzeniami odżywiania: M. Cooper, G. Todd ,,Bulimia - program terapii", wyd. Zysk i s-ka.

Serdecznie pozdrawiam.