Jak poradzić sobie z lękiem po związku przemocowym?

Przez 5 lat byłam w związku przemocowym. Minął prawie rok odkąd to zakończyłam i prawie 5 miesięcy odkąd on skończył mnie nękać. Kilka dni temu byłam z koleżanką w pubie, za dużo wypiłyśmy. Nie miałam jak wrócić do domu i nie wiem dlaczego pomyślałam o nim, a koleżanka mi tego nie wyperswadowała. Poprosiłam go żeby odwiózł mnie do domu. Zrobił to. Od tamtej pory mam napady lęku, depresji. Nie mogę sobie wybaczyć, że to zrobiłam, że do niego zadzwoniłam. Jak sobie z tym poradzić psychicznie?

Dzień Dobry Pani,

Na skutek Pani pięcioletniej i trudnej relacji z partnerem, utrwaliły się u Pani reakcje nawykowe, na stosowaną (przez byłego partnera) wobec Pani przemoc.
Aby poradzić sobie z lękiem po przemocy, bardzo zachęcam Panią do kontaktu z psychologiem i podjęcia terapii.
Proces terapeutyczny wzmocni Pani zasoby, by poczuła Pani swoją siłę.

Życzę Pani w słabości odkrycia swojej siły,
Irena Mielnik-Madej

Dzień dobry,

5 lat to bardzo dużo, nie minęło również wiele czasu od zakończenia związku. Być może podjęła Pani w tamtej sytuacji zachowania automatyczne, wyuczone, które było sposobem przez ostatnie lata. Alkohol dodatkowo obniżył Pani czujność i skierował myślenie w stronę wyuczonych zachowań. Proszę jednak nie myśleć w sposób zero jedynkowy-udało mi się zerwać kontakt lub nie udało mi się. To, że raz podjęła Pani niewłaściwą decyzję nie oznacza, że to koniec dobrej drogi do samodzielności, błędy nie muszą oznaczać cofania się do punktu wyjścia.
Proszę skorzystać również z pomocy psychoterapeuty, systematyczna terapia pozwoli Pani poukładać myśli.

pozdrawiam serdecznie