Jak poradzić sobie z lękiem przed innymi ludźmi?

Przede wszystkim zależy to od nasilenia lęku oraz jego podłoża. Jeśli lęk nie jest bardzo nasilony i nie przeszkadza zbytnio w codziennym funkcjonowaniu, być może skuteczne okazałyby się odpowiednie treningi np. asertywności. Jeśli jednak nasilenie leku jest znaczne warto skontaktować się z psychologiem by rozpocząć psychoterapię. Pozdrawiam!

Na pytanie, które Pan stawia nie ma jednej prostej odpowiedzi z kilku powodów. Po pierwsze lęk przed ludźmi może przejawiać się w różny sposób, po drugie - może mieć rozmaite przyczyny zarówno w przeszłości jak i teraźniejszości, a po trzecie - najważniejsze - każda z osób jest inna, odnajduje się w jednych sytuacjach, a inne są dla niej zbyt trudne. W sytuacji lęku przed ludźmi pomocney bywają grupy wsparcia bądź terapeutyczne, czasem jednak jest tak, że najpierw osoba potrzebuje skorzystać z pomocy indywidualnej, by odważyć się dołączyć do takiej grupy. Dlatego też zachęcam Pana do poszukania odpowiedzi na postawione przez Pana pytanie wspólnie z psychologiem/ psychoterapeutą. To pozwoli określić, jaka pomoc będzie właściwa dla Pana.

Witaj!

Lęk przed ludźmi może pan oswoić w trakcie uczestniczenia w terapii, jednak trzeba na nią się zapisać lub znaleźć terapeutę choćby przez forum na które pan napisał i umówić się ze specjalista osobiście .
Pozdrawiam