Jak poradzić sobie z lękiem przed snem?

Witam! Jestem 19-letnią dziewczyną. Mój problem polega na tym, że boję się zasnąć. Wydaje mi się, że już się nie obudzę, że się uduszę, zemdleję albo umrę we śnie. Poza tym podczas zasypiania mam wrażenie jakbym nie tyle przechodziła w stan snu, tylko traciła świadomość, co powoduje moje wybudzenie się. Przez to wszystko zasypiam najczęściej o świcie, czasem nie zasypiam w ogóle, nigdy się nie wysypiam, cały czas jestem zmęczona. Czy mogę coś zrobić, żeby choć raz zasnąć o w miarę wczesnej porze, nie bać się i przespać całą noc? Dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisywany przez Panią problem ma najprawdopodobniej postać fobii. Nie jest to choroba psychiczna, lecz zaburzenie, którego leczenie to przede wszystkim psychoterapia, polecana jest przede wszystkim terapia poznawczo- behawioralna. Więcej o fobiach może Pani przeczytać w naszym serwisie: http://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-fobia, http://portal.abczdrowie.pl/nietypowe-rodzaje-fobii.

Spróbuj wziąć pod uwagę, że przez 19 lat swojego życia, śpiąc bez mała przez 365 dni w roku, ani razu nie zemdlałaś ani nie dusiłaś się w czasie snu. Omdlenia występują na jawie, a nie we śnie. Być może, do powstania takich obaw przyczynia się u Ciebie duża potrzeba sprawowania kontroli (wynikająca np. z małego poczucia bezpieczeństwa) - wtedy warto zastanowić się nad tym, skąd się ona pojawiła i pracować nad możliwością zaakceptowania przez Ciebie takich sytuacji, kiedy tej kontroli nie możesz sprawować.

Psychiatra może również zaproponować Ci leki, które zmniejszą napięcie towarzyszące zasypianiu.

Z pozdrowieniami