Jak poradzić sobie z lękiem przed zrobieniem prawa jazdy?

Mam 22 lat, boję się zrobić prawo jazdy, bo czuję strach przed wyśmianiem przy praktyce. Dziewczyny nigdy nie miałem, bo nawet nigdy jeszcze nie próbowałem żadnej zdobyć, bo czułbym strach przed wyśmianiem. Mam też bardzo niską samoocenę. Zwykłe wyjście do sklepu czy do miasta jest dla mnie problemem i wyręczam się innymi. Zauważyłem że jest tak tylko jak jestem sam, bo np. gdy towarzyszy mi znana mi osoba to czuję się w miare dobrze. Czy jest to fobia społeczna czy coś?

Witam!
Koniecznie proszę skontaktować się z psychologiem. To co Pan ma nie jest jakąś chorobą tylko najprawdopodobniej wariantem osobowości, ale można to poprawić. Sam sobie Pan raczej nie pomoże. Kontakt z psychologiem i pod jego kierunkiem ma Pan szansę!
Życzę powodzenia
W. Łuczkowski.

Dzień Dobry Panu,

Zachęcam Pana do rozważenia konsultacji i ewentualnej pracy z psychologiem poznawczo-behawioralnym, celem oswojenia się z lękiem, w ramach NFZ-tu lub prywatnie.

Życzę Panu pomyślności w codzienności,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam Pana
Odczuwane przez Pana lęki przed wyśmianiem, przed kontaktami
z innymi ludźmi mają podłoże psychologiczne.
Prawdopodobnie stres i jakieś przykre, traumatyczne
doświadczenia z przeszłości wywołały u Pana bezpodstawny,
a jednak dla Pana przeraźliwy lęk.
Ponadto niskie poczucie własnej wartości, silne kompleksy,
wychowanie, brak poczucia bezpieczeństwa zarówno teraz
jak i w przeszłości i wiele innych czynników może stanowić
blokadę, którą bez pomocy specjalisty trudno przekroczyć.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej
konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom
i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia, które doprowadziły
do opisanych zaburzeń.
Zaburzenia lękowe nie tylko dezorganizują życie,
ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia,
ograniczają niezależność, hamują aktywność społeczną
i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,
zabierając tym samym całą radość życia.
Tego typu zaburzenia lękowe mogą doprowadzić
do izolacji społecznej.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń lękowych oraz ich konsekwencjami.
Psychoterapia pozwoli Panu spojrzeć na siebie i innych ludzi
z odpowiedniej perspektywy, a także wzmocnić
poczucie własnej wartości i odzyskać równowagę
wewnętrzną, co następnie pozwoli Panu nawiązywać
satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam, proszę skorzystać z rozmowy z psychologiem, psychoterapii. Aby stwierdzić czy jest to fobia społeczna, czy problem z nieśmiałością, potrzebna jest dłuższa rozmowa. Przesyłam link do placówek NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/ Pozdrawiam serdecznie