Jak poradzić sobie z nadwagą po urodzeniu dziecka?

10 lat temu urodziłam dziecko. Po połogu przez dwa lata nie występowało u mnie krwawienie miesiączkowe, które na podstawie badania USG ginekolog wytłumaczył zespołem policystycznych jajników (zaznaczył przy tym, że leczenie wdraża się głównie przy problemach z zajściem w ciążę, a skoro takiej nie planuję, to nie ma sensu). Ponadto krótko po powrocie do wagi sprzed ciąży zaczęłam tyć, nie zmieniając przy tym nawyków żywieniowych ani nie zmniejszając aktywności fizycznej. W tej chwili moja nadwaga sięga niemal 30kg. Pomimo skrupulatnego przestrzegania diety (odrzucenie smażonego, cukru, wyrobów mącznych, produktów wysoko przetworzonych oraz słodkich napojów gazowanych) i wzmożonej aktywności fizycznej, waga ani drgnie. Na własny koszt wykonałam badania krwi. Oznaczyłam poziom TSH (mieszczę się w normie), ft3 i ft4 (obydwa górna granica normy), FSH, LH i prolaktyny (w normie) oraz testosteron (górna granica normy). Gdzie szukać przyczyny problemów z wagą? Dodam, że jestem permanentnie zmęczona, bez energii. Poziom glukozy na czczo w normie.

Dzień dobry,
polecam udać się do dietetyka. Dietetyk spojrzy na wykonane badania, możliwe, że będzie potrzebna konsultacja z lekarzem. Dodatkowo poprosi o przygotowanie dzienniczka żywieniowego, aby ocenić ilość spożytych kalorii, składników pokarmowych oraz ich rozkład w ciągu dnia.

Pozdrawiam,
Beata Krawczyńska-Kowalska