Jak poradzić sobie z nadwagą/otyłością i schudnąć?

Witam, jestem16-letnią dziewczyną, ważę 73 kg i mam 1,64 m wzrostu. I nie wiem, jak schudnąć? Strasznie źle czuję się w swoim ciele, ponieważ przeszkadza mi zbędny brzuch, jak i grube nogi.
ponad rok temu

Witam,

Twoje BMI wynosi 27,23. Odpowiada to 97 centylowi, od którego rozpoznaje się otyłość. Niestety, w przypadku tak dużego nadmiaru masy ciała, odchudzanie powinno przebiegać pod kontrolą dietetyka/lekarza. Duże jest ryzyko niedoborów składników odżywczych. Pamiętaj, iż zastosowanie mają diety długotrwałe, które odchudzają w wolnym tempie, ale bez ryzyka efektu jo-jo. Konieczne jest wykonanie badań, które pomogą określić przyczynę otyłości. Być może problem tkwi nie tyle w nieprawidłowym żywieniu, co w chorobowym podłożu otyłości. Trzeba to koniecznie sprawdzić.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

To, co możesz zrobić, to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Piramidę Zdrowego Żywienia znajdziesz na:http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=5&lang=pl#piramida dzieci.

Polecam zapoznanie się z artykułem: ćwiczenia.

POZDRAWIAM