Jak poradzić sobie z nerwami i agresją?

Witam, jestem bardzo nerwowa i agresywna bardzo się złoszczę kiedy coś mi nie wychodzi wtedy zaczynam mieć głupie myśli, zaciskam zęby i płacze zauważyłam że bardzo bliskie osoby na tym cierpią ciągle obiecuje że nie będę nerwowa a zaraz wybucham nie potrafię nad tym panować jak mogę sobie z tym poradzić?

Witam serdecznie,

Nasza agresja i wybuchy złości związane są z nieumiejętnością prawidłowego radzenia sobie z emocjami. Emocje stanowią dla nas pewnego rodzaju kompas co dzieje się wokół nas. Jeśli nie umiemy czytać informacji jakie zawierają, staramy się nie okazywać emocji, ignorujemy je może to prowadzić do ich nagromadzenia. Często właśnie dzieje się tak ze złością. Kiedy przykładowo uważamy że złość nie jest dobrą emocją, nie widzimy jej pozytywów (to że daje nam znak kiedy ktoś robi nam coś złego), i staramy się ją kontrolować może dojść do jej kumulacji. Dzieje się tak zazwyczaj kiedy nie zostaliśmy nauczeni wyrażania złości w sposób adekwatny. Proponowałabym zgłosić się do psychoterapeuty w celu podjęcia pracy w treningu kontrolowania złości.

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Mochnaczewska

www.anna-mochnaczewska.bloog.pl
www.integral.com.pl

Mgr Adam Horak Psycholog

Sama sobie Pani nie poradzi. Reagowanie negatywnym afektem może być sposobem reagowania na problemy, którego nauczyła się Pani od osób bliskich, dlatego obietnice niewiele pomogą. Warto zatem, aby skorzystała Pani z poradni zdrowia psychicznego. Może obędzie się bez leków, bo młody wiek sprzyja psychoterapii.