Jak poradzić sobie z nerwicą natręctw myślowych?

Witam. Jak poradzić sobie z nerwicą natręctw myślowych dotyczących wyobrażeń, które są bardzo nierealistyczne dla mojego zachowania? W mojej głowie tworzą się dziwne wyobrażenia, że zrobię coś, czego w życiu bym nie zrobiła i razem z tym pojawia się duży lęk przez upokorzeniem i konsekwencjami tych działań. Co mogę zrobić? Powtarzam sobie, że takie coś się nigdy nie wydarzyło, więc dlaczego miałoby się zdarzyć teraz i to mi pomaga przetrwać. Ale jak się pozbyć tego nieustannego lęku? Psychoterapia lub wizyta u psychologa/psychiatry naprawdę nie jest dla mnie. Nie lubię kontaktu z obcymi. Co mogę zrobić samodzielnie?

Witam
Aby pozbyć się uporczywego lęku najlepiej jest dotrzeć do jego przyczyny , przyjrzeć się swoim emocjom, poznać ukryte i nieuświadomione czynniki, które generują ten lęk , "rozkminować "je i krok po kroku przepracować, co w konsekwencji przyniesie uwolnienie i wewnętrzny spokój. Ponieważ jest to proces wielowątkowy i złożony, bo najczęściej jest kilka zazębiających się przyczyn, można to zrobić w procesie psychoterapii pod okiem wyszkolonego psychoterapeuty, który krok po kroku pomoże wydobyć ze swojego wnętrza ukryte lęki i uwięzione emocje. Niestety, praca samodzielna będzie mało skuteczna, ponieważ aby uporządkować wszystkie zablokowane emocje które generują lęki potrzeba dogłębnego wejścia w swoje wnętrze, a jest to możliwe podczas pracy terapeutycznej z terapeutą. Wszystkie samodzielne próby pokonywania lęku będą bardzo powierzchowne i jedynie na poziomie myśli , które są napędzane przez emocje. Zmiana myślenia bez pracy na poziomie emocji może okazać się nieskuteczna, ponieważ n nieuporządkowane emocje nadal będą napędzać niechciane objawy.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Witam Panią,
Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych,
tzw. „błędnego koła”.
Również towarzyszące jej obsesyjne myśli nawet te „dotyczące
wyobrażeń, które są bardzo nierealistyczne dla Pani zachowania”,
nasycone są bardzo wysokim poziomem lęku.
„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym ,
że objawy, takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś
lub unikania jakiegoś zagrożenia, jest nieustanie podtrzymywany,
bowiem próby zaniechania tego rodzą jeszcze bardziej
przeraźliwy lęk.
Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani natrętnych
myśli
budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pani
dysfunkcyjnych wzorów postępowania i myślenia i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii,
która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań,
w wyniku czego zostanie wypracowane właściwe reagowanie
i zachowanie, a Pani odzyska równowagę wewnętrzną,
umiejętność konstruktywnego kontrolowania własnego życia
oraz spokój i radość życia.
Psychoterapia pozwoli też Pani spojrzeć na siebie i innych ludzi
z odpowiedniej perspektywy, a także wzmocnić poczucie własnej
wartości i nawiązać właściwe relacje z ludźmi,
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl