Jak poradzić sobie z nerwica natręctw u osoby zażywającej leki?

Witam mam zdiagnozowana nerwice natrectw pare dni temu gdy polykalem tabletke mialem wrazenie ze utkwila mi w gardle bo nie moglem przez kilka sekund nabrac powietrza jednym slowem dusilem sie przedwczoraj ta sama sytuacja tyle ze bylo to nad ranem ok 4 gdzie ja spalem i nie polykalem nic wybudzilem sie ze snu oczy mi zaczely lzawic powietrza nie moglem nabrac tak jakby cos mi utkwilo w tchawicy zaczalem harczec by wykrztusic i nabrac powietrza. Czy to tez jest jakis objaw tej nerwicy ??

Witam,

OCD (zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne), inaczej nerwica natręctw, to uciążliwe zaburzenie psychiczne, wymaga ukierunkowanego leczenia farmakologicznego i psychoterapii. Kompulsje czyli przymusowe czynności, spowodowane są potrzebą rozładowania silnego napięcia (lęku) i paradoksalnie wzmacniają chorobę, są odbierane przez organizm jako nagroda (czynności neutralizujące), które wywołują myśli obsesyjne (przeżywane są w sposób przykry), które pojawiają się w głowie wskutek negatywnych automatycznych myśli (ocen, interpretacji). Kompulsje, przymusowe czynności mają zapobiec jakimś negatywnym zdarzeniom i to jest takie błędne koło.
Równolegle z farmakoterapią zalecałabym Panu psychoterapię poznawczo - behawioralną - jest to podejście, które wykazuje wysoką skuteczność w zaburzeniach lekowych.

Pozdrawiam serdecznie

Witam, objawy które Pan opisuje mogą mieć związek z nerwicą, ale warto aby wypowiedziała się na ten temat osoba która prowadzi leczenie. Proszę porozmawiać o całej sytuacji ze swoim lekarzem psychiatrą i poprosić aby poza leczeniem farmakologicznym wystawił Panu skierowanie do psychologa, na psychoterapię, jeżeli korzysta Pan z pomocy NFZ. Psychoterapia pozwoli Panu zastanowić się nad przyczyną zaburzeń nerwicowych i uzbroić się w narzędzia aby poradzić sobie w sytuacjach trudnych po zakończeniu leczenia farmakologicznego.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl