Jak poradzić sobie z niepokojem w schizofrenii?

Od dwóch miesięcy mam coraz silniejszy niepokój, od ponad tygodnia jest nie do wytrzymania, mam ochotę zakończyć to nawet w najbardziej drastyczny sposób, byle by się to skończyło. Niepokojowi towarzyszy jak zwykle uczucie depersonalizacji. Czuję się tak bez przerw. Najgorsze jest to, że wyjechałam do rodziny daleko od cywilizacji. Mam tu tylko przy sobie lek przeciwpsychotyczny i przeciwdepresyjny. Mąż, który też choruje psychicznie ma leki psychotropowe o podobnym działaniu. Już zastanawiam się, żeby wziąć jego leki. Do lekarza pójdę dopiero za dwa tygodnie. Już nie wyrabiam. Nie jestem w stanie panować nad sobą. Zresztą czuję się ostatnio masakryczne w towarzystwie innych osób. Rodzina mnie bierze za dziwaka. Naprawdę źle się czuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Zdecydowanie odradzam Pani zażywanie jakichkolwiek dodatkowych leków bez porozumienia z lekarzem. Działaniem ubocznym leków przeciwpsychotycznych oraz przeciwdepresyjnych może być akatyzja, odczuwana jako silny niepokój. Nasilona akatyzja może być powodem podejmowania prób samobójczych. Szkoda, że tak długo zmaga się Pani z tego typu objawami - najlepiej jest jak najszybciej porozmawiać na ten temat z lekarzem.
W obecnej sytuacji może Pani pojechać do izby przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego, gdzie zostanie Pani udzielona fachowa pomoc. Lekarz dyżurny, po osobistym zbadaniu, może wydać Pani receptę na dodatkowe leki, które pomogą opanować niepokój.
Pomóc może w pewnym stopniu zajęcie się czynnościami angażującymi mięśnie, a nie wymagającymi dużego skupienia (pomoc w sprzątaniu, spacery).
Proszę się nie obawiać i mówić o swoich problemach bliskim - potrzebuje Pani ich pomocy, podobnie jak osoba, która choruje np. na grypę. Objawy Pani choroby są innego rodzaju, ale zasługuje Pani na pomoc i wsparcie w tym samym stopniu.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia