Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 8 8 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak poradzić sobie z niską samoocena i małą motywacja do życia?

Od paru lat mam niską samoocenę oraz problem z motywacją do działania. Jeśli chodzi o niską samoocenę to nie uważam się za ładną, mądrą i wartościową kobietę. Mało też takich opinii na swój temat słyszałam od rodziny czy znajomych. W dodatku nie ufają mi mimo, że mam 22 lata. Natomiast z motywacją jest u mnie tak, że po dwóch tygodniach nie mam ochoty tego robić. Łatwo się zniechęcam. Co zrobić aby poprawić swoją samoocenę i motywację?
KOBIETA, 22 LAT 10 miesięcy temu

Witam,,

poczucie własnej wartości kształtuje się w procesie socjalizacyjnym, samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Przydałaby się pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi Pani zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna. Pozdrawiam serdecznie

0

Dzień dobry. Brak motywacji do działania jest ściśle związany z niską samooceną. Przyczyny tej ostatniej są bardzo indywidualną kwestią. Najbardziej pomocna byłaby konsultacja psychologiczna, podczas której psycholog mógłby szerzej omówić z Panią opisane trudności i dać dalsze wskazówki. Jest Pani młodą osobą a to duży atut podczas pracy terapeutycznej, gdyż Pani schematy funkcjonowania nie są jeszcze trwale ukształtowane, co pozwala na osiągnięcie w krótkim czasie pożądanych zmian. Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/

0

Witam Panią Serdecznie,

Tak, jak sama już Pani doświadczyła, motywacja wymaga zaangażowania i systematyczności, tak więc żartobliwie: "bez pracy nie ma kołaczy...".

Podobnie jest z samooceną, jednak, gdy powie Pani sama sobie " tak " na taka pracę, w formie warsztatowo-treningowej, czy też poprzez uczestnictwo w terapii rozwojowej, to będzie to dla Pani praca inspirująca i dająca zadowolenie, czego życzliwie Pani życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com

Psycholog, logoterapeuta, doradca i trener.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety