Jak poradzić sobie z panicznym lękiem w dużych skupiskach ludzi?

Witam, mam 24 lata i odczuwam paniczny lęk w zatłoczonych miejscach. Mam na myśli ogólnie skupiska ludzi. Gdy jestem wśród nieznajomych, obcych ludzi, zaczynam odczuwać niepokój, strach, pocą mi się mocno stopy, dłonie, pachy. Zwykle jest to do opanowania aczkolwiek zdarzają się momenty, w których stres osiąga taki poziom, że czuje jakbym miał zemdleć. Serce wali mi jak oszalałe, nie mogę się skupić i do tego mocne pocenie się... Gdy przebywam ze znajomymi, w znajomym otoczeniu, przeważnie wszystko jest ok i czuje się dobrze. Co mam robić? Jak sobie z tym poradzić ?

Opisywane przez Pana objawy wyglądają jak jakiś rodzaj fobii społecznej. Jeśli znacząco utrudniają Panu życie, warto skorzystać z pomocy terapeuty poznawczo-behawioralnego. Natomiast jeśli objawy będą normalne życie wręcz uniemożliwiać - to zalecam kontakt z psychiatrą. Pozdrawiam i trzymam kciuki!

Witam Pana,
Opisane przez Pana objawy mogą sugerować początki
fobii społecznej, jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji z psychologiem
lub z psychiatrą, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Bardzo ważne jest, żeby Pana problem został prawidłowo zdiagnozowany
i żeby Pan rozpoczął leczenie, psychoterapię.
Proszę nie zwlekać, bowiem objawy będą się nasilać i mogą
prowadzić do pogarszania się Pana stanu zdrowia psychicznego
i fizycznego.
Zaburzenia lękowe, w tym fobia społeczna, nie tylko dezorganizują życie,
ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia, ograniczają
niezależność, hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne
funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając tym samym całą radość życia.
Człowiek, dotknięty fobią społeczną w relacjach z innymi
ludźmi stale doświadcza obezwładniającego lęku
i nieustannie przeżywa katusze.
Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji towarzyskiej
czy nawet zwykłej rozmowy napełnia ogromnym lękiem.
Antropofobii często towarzyszy rozdrażnienie,
napięcie psychiczne oraz nieumiejętność odpoczywania.
Fobia ta może doprowadzić do izolacji społecznej.
Dlatego zachęcam Pana do skorzystania z psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pan spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl