Jak poradzić sobie z pogorszeniem stanu psychicznego?

Witam Od dwóch, może trzech miesięcy pogorszył się mój stan psychiczny. Co mam na myśli - znacznie rzadziej mam z czegoś radość, nie mam ochoty wziąć się za czynności, jakie kiedyś sprawiały mi przyjemność, przerastają mnie także te codzienne (szkoła itp) Czuję się cały czas zmęczona i w nieoczekiwanych momentach zdarza mi się płakać (nawet, kiedy przydarza mi się coś dobrego). Co gorsza, mój partner ma depresję od kilku lat. Moje pytanie jest takie: czy ja również mogę ją teraz mieć?

Dzień dobry.

Staram się być powściągliwy w takich osądach zero jedynkowych, więc nie powiem Pani, że na 100% ma Pani depresję, ani na 100%, że jej Pani nie ma.

Ilość obowiązków, dużo nauki i zadań do szkoły, dodatkowo chorujący chłopak - to wszystko może i na pewno wpływa na Pani myśli, emocje, zachowania.

Nie ma w tym nic dziwnego, że czasami Pani płacze, że nie ma na nic siły, że czuje się obojętność. Ważne by te stany nie trwały zbyt długo i nie dominowały w rytmie dobowym.

W związku z informacją, że jest Pani uczennicą proponuję zgłosić się do szkolnego psychologa celem omówienia wskazywanych przez Panią problemów. Być może psycholog poradzi, co dalej zrobić mając dostatecznie dużo danych.

Proponuję też rozmowę z kimś bliskim np. z rodzicami.

Z całego serca życzę odwagi i powodzenia,
Dariusz Pysz-Waberski

Witam, proszę skorzystać z konsultacji w poradni zdrowia psychicznego. Być może widzi Pani podobieństwa w swoim zachowaniu do zachowania partnera, który cierpi na depresję, jednak aby to stwierdzić niezbędna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą, psychologiem i dłuższa rozmowa.
Pozdrawiam serdecznie

Opisywane przez Panią trudności faktycznie wpisują się w spektrum zaburzeń depresyjnych, jednak to za mało, aby ją kategorycznie stwierdzić. Aby mieć pewność co do rozwiązania konieczna jest dalsza specjalistyczna diagnostyka. Jest Pani pełnoletnia, więc może Pani samodzielnie umówić się do psychoterapeuty refundowanego w ramach NFZ (wystarczy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do przychodni psychologicznej). Innym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy psychologa pracującego w szkole.