Jak poradzić sobie z problemem w relacjach z matką?

Witam. Mam problem w relacjach z matką. Mam 18 lat. Od kilku lat mam fobię społeczną, która przeszkadza mi w codziennym życiu. Jakiś czas temu postanowiłam stawić jej czoła i poznałam kogoś, kogo pokochałam. Nasza znajomość ma miesiąc, ale widocznie zmieniłam styl życia. Tzn. Wychodzę częściej z domu, poznaję nowych ludzi. Jedyny błąd jaki popełniłam to nie wróciłam na noc do domu. Moja mama jest nerwowa i zaborcza, dzwoni do mnie często, pisze sms'y z groźbami, np żebym się wyprowadziła, gdy nie ma mnie w domu lub spóźniam się. Właśnie wtedy tak było. Pod wpływem chwili postanowiłam, że nie wrócę do domu. Nie chciałam już słuchać tego samego. Natomiast teraz widzę, że popełniłam błąd. Nie dotrzymałam słowa. Teraz sytuacja między mną a mamą jest napięta. Nie rozmawiamy ze sobą, a ona wyłączyła mi w telefonie połączenia i sms'y i kazała się wyprowadzić i oddać jej klucze. Szczerze powiem, że to nie jest 1 raz z tą przeprowadzką, więc ja to ignoruję. Wiem, że czeka nas poważna i szczera rozmowa, nie wiem tylko jak ją zacząć i co mam mówić poza tym, że przepraszam za niedotrzymanie słowa. Czuję się też już zmęczona, ponieważ to ja zawsze inicjuję takie rozmowy, moja mama unika mnie jak ognia i udaje bezbronne dziecko... I boję się tego, że naprawdę będę musiała się wyprowadzić. Mam już dość podejmowania za mnie decyzji przez moją mamę, ale nie jestem gotowa się usamodzielnić. Uczę się, jestem w 3 klasie liceum. Nie pracuję. Nie wiem co mam robić.

Witam,

wskazane jest wsparcie psychologiczne/psychoterapeutyczne i szczera rozmowa z mamą, można zastanowić się nad kompromisem, skończyć szkołę i wybrać się na studia.

Pozdrawiam serdecznie

Zachęcam do podjęcia konsultacji z psychologiem, który pomoże Pani przyjrzeć się głębiej relacjom z mamą, a także wprowadzać w nich zmiany. Być może warto pomyśleć o psychologu szkolnym? Lub skorzystać z pomocy Poradni Zdrowia Psychicznego (jeśli jest Pani pełnoletnia). Specjalista udzieli także wsparcia oraz psychoedukacji.