Jak poradzić sobie z uwierzeniem w samego siebie?

Witam, Moim problemem jest barak wiary w siebie oraz trudności z poszukiwaniem pracy. Skończyłam studia, odbyłam praktykę. Po drodze pracowałam w niewymagających specjalistycznej wiedzy pracach. Jednakże teraz, gdy czas studiów się już zakończył czas na „poważną” prace? Jednakże, mi samej wydaje się, że nic nie umiem. Przychodzi czas, gdy szukając pracy wybieram ogłoszenia, które czegoś wymagają, jednak o wiele bardziej spoglądam na te, które wiedzy specjalistycznej nie potrzebują. Moją samooce

Witam,

przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Pojawiają się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy.
Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Zacznę od tego, że wiara w siebie i zaufanie do siebie są procesem często trwającym całe życie, w zależności z jakiej rodziny generacyjnej się pochodzi...oraz od otaczających Ludzi, czy są to Ludzie tzw. "dmuchający w skrzydła"? czy niekoniecznie...

Odpowiadając na Pani pytanie, uczestnictwo w aktywnych treningach z poczucia własnej wartości, asertywności, komunikacji międzyludzkiej, jak również autoprezentacji, one to wpływają twórczo na rozwojowość samooceny.

Pomocną mogłaby być praca rozwojowa z psychologiem.

Z przesłaniem dla Pani zaufania i wiary w siebie,
irena.mielnik.madej@gmail.com