Jak poradzić sobie z uzależnieniem od chłopaka?

Mam 17 lat. Od 3 lat mam chłopaka, który jest moim pierwszym. Zawsze były kłótnie, ale jakoś mijały, raz gorzej raz lepiej - jak to bywa w związku... Od pewnego czasu dochodzi do rękoczynów. On chce odejść ode mnie i ja też chcę odejść od niego, ale jakoś nie możemy. Spotkamy się i wszystko wraca.

Gdy jestem bezsilna, podejmuję próby samobójcze, krzyczę, biorę tabletki, ciągle płaczę i nic nie jem, a uspokajam się tylko wtedy, gdy się pogodzimy. Wiem, że ze mną coś jest nie tak. Kiedy rozstaliśmy się jakiś rok temu na miesiąc, to ciągle płakałam, nie wychodziłam z domu, cały czas byłam samotna. Boję się samotności. Wszyscy mowią, że możesz mieć innego, będziesz szczęśliwa, ale ja nie mogę patrzeć na innych facetów.

Nie wiem co mam robić, to toksyczny związek, a ja go tak cholernie kocham, mimo że czuję się jak totalna szmata. Wszystko mi go przypomina. Cierpimy oboje psychicznie i fizycznie. Pomocy :(

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Myślę, że bardzo ważne jest odpowiedzenie sobie na pytanie: czego tak naprawdę chcę od związku? Czego potrzebuję w relacji? Co jest dla mnie ważne, a co odrzucam?

Z reguły uczuciem, które bardzo silnie wiąże dwie osoby, które są ze sobą nieszczęśliwe, jest lęk. Jest to też neurotyczna potrzeba bycia kochanym/kochaną. Pytanie, na ile ten związek pozwoli się Pani rozwijać, ułożyć swoje życie i jak często będzie się w nim Pani czuła szczęśliwa, a jak często zachowania Pani chłopaka wpłyną na Panią negatywnie? Na przykład drastycznie obniżając Pani poczucie pewności siebie.

Myślę, że z tym problemem warto udać się na psychoterapię. Jeśli dochodzi między Państwem do rękoczynów, to ten poziom napięcia w relacji będzie trudno wyeliminować bez wsparcia psychologa.

Zachęcam do zapoznania się również z poniższym wątkiem:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-uciec-z-toksycznego-zwiazku

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!