Jak poradzić sobie z zaburzeniami erekcji?

Witam. Mam 21 lat. Od roku jestem z wspaniałą dziewczyną w której się zakochałem, ale mam problem seksem. Mój penis przy próbie penetracji opada. Czasami przy niej normalnie spontanicznie dostaje wzwodu, a podczas masturbacji wzwodu dostaje szybko i bez żadnych problemów. Do seksu używam środków pomagających mi osiągnąć wzwód, jednak nie wyobrażam sobie, że tak będę musiał robić do końca życia. Taki problem mam od pierwszej próby odbycia stosunku, mniej więcej rok temu. Proszę o rady. Pozrawiam

Witam Pana
Przyczyn zaburzeń erekcji może być bardzo dużo.
Najczęściej mają one podłoże psychologiczne.
Barierę psychiczną stanowią przede wszystkim lęki,
kompleksy, nieprzyjemne doświadczenia związane
z inicjacją, przykre doświadczenia z przeszłości,
a także przesadne podporządkowanie wszystkich myśli
i działań staraniom się o to, by „dobrze wypaść”.
Również masturbacja często jest przyczyną zaburzeń erekcji .
Uprawiając masturbację wykształca się i utrwala fałszywe
nawyki reagowania seksualnego.
Możliwe, że nastąpiło u Pana trwałe zakodowanie
reakcji tylko na bodźce autoerotyczne.
Częste stosowanie masturbacji powoduje uzależnienie
od tego typu bodźców.
W efekcie blokada, brak wrażliwości na bodźce
wysyłane przez partnerkę w trakcie gry miłosnej,
a nawet brak reakcji na dotyk czy pieszczoty partnerki
oraz brak możliwości osiągnięcia zaspokojenia seksualnego
w układzie partnerskim z kobietą.
Warto omówić problem z seksuologiem.
W leczeniu tego typu zaburzeń doskonale sprawdza się
również psychoterapia.
Zachęcam Pana do skorzystania z psychoterapii.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii,
która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań
i zniekształconych reakcji seksualnych , w wyniku
czego wypracowane zostaje właściwe, satysfakcjonujące
reagowanie seksualne.
Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu ze mną.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Dzień dobry,

Wydaje się, że główna przyczyna opisanego przez Pana problemu zawarta jest w zdaniu: "...jestem z wspaniałą dziewczyną w której się zakochałem..."

Dlaczego tak może być?
Po prostu - jeżeli nam na kimś bardzo zależy i dodatkowo tę osobę idealizujemy (a tak się dzieje w przypadku zakochanych) zależy nam też na tym, aby w oczach tej osoby być również "idealnym" i "niezawodnym". Powyższe podejście przekłada się wprost m.in. na współżycie seksualne, a raczej na problemy z nim związane.
Pana opis wskazuje, że bardzo zależy Panu na dziewczynie, jest Pan z nią szczęśliwy i chciałby, aby ona była z Pana zadowolona (również w seksie), co może powodować nadmierne napięcie i nerwowość podczas współżycia, co często skutkuje zmniejszeniem erekcji w trakcie stosunku bądź tuż przed nim. Mówiąc inaczej - być może podchodzi Pan do seksu zbyt zadaniowo - trochę jakby zdawał Pan egzamin (a jak wiadomo sytuacja egzaminacyjna wiąże się z podwyższonym poziomem stresu).

Z powyższego powodu sugerowałbym mniejsze skupianie się na własnym członku i erekcji podczas współżycia. Warto rozważyć również podejmowanie innych form seksu (nie tylko genitalno-genitalnego), co mogłoby również pozwolić bliżej zapoznać się z własnym ciałem i jego reakcjami na seksualne bodźce.

Dla porządku dodam również, że podejmując współżycie seksualne nie można zapominać o antykoncepcji - chyba, że oboje jesteście gotowi na zostanie rodzicami w tak młodym wieku.

Pozdrawiam.