Jak poradzić sobie ze strachem przed nocą u 18-latki?

Witam,mam 18 lat i problem ze zdrowiem psychicznym. Panicznie boje sie nocy. Sypiam z zapalonym światłem bądź kładę sie dopiero rano. Boję sie w nocy wyjść z pokoju, boje sie brać prysznic bo mam wrażenie, że coś jest w łazience. Mam zwidy i wydaje mi sie że coś przeszło obok drzwi,że coś na mnie patrzy. Kiedy nocuję w innym domu mam to samo, paniczny strach.Ciągle oglądam sie za siebie i biegne bo mam wrazenie ze cos za mna idzie. Bardzo męczy mnie życie w ciągłym strachu, co mogę z tym zrobic?

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z lekarzem psychiatrą, psychologiem. Aby zastanowić się nad przyczyną pojawienia się lęków potrzebna jest dłuższa rozmowa. Przesyłam link do strony placówek NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/
Pozdrawiam serdecznie

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witaj. Najlepiej skonsultować te objawy z lekarzem lub psychoterapeutą i rozpocząć regularną psychoterapię, która pomoże je zniwelować. Aby terapia była skuteczna, należy zdemaskować źródło lęków – z czego one wynikają, kiedy się pojawiły, w jakich okolicznościach itp. Najskuteczniejszą formą terapii będzie terapia poznawczo-behawioralnej, w której terapeuta skupia się na zwalczeniu lęku od podstaw przez poznanie i zrozumienie jego przyczyn. Ta metoda ma na celu zmianę postaw i odczuć pacjenta dotyczących ciemności w taki sposób, by sam znalazł sposób radzenia sobie ze strachem. Pozdrawiam serdecznie.

Witam serdecznie,

To, co Pani opisuje wskazuje na pewne zaburzenia lękowe. Od kiedy odczuwa Pani opisywane obawy? Czy wydarzyło się coś, co mogło spowodować lęk przed ciemnością? Sytuacja, którą Pani opisuje musi być niezwykle uciążliwa i utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Zachęcam do skorzystania z pomocy psychoterapeuty. Podczas spotkania, opowie Pani o swoich trudnościach i myślach związanych z konkretnymi sytuacjami. Pozwoli to Pani lepiej zrozumieć swoje obawy i z nimi walczyć.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

Witam Panią
Wiem, że stany lękowe, które Pani przeżywa są bardzo
trudne do zniesienia, gdyż nie tylko dezorganizują życie
ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia,
hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne
funkcjonowanie, zabierając tym samym całą radość życia.
Jednak żeby móc Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie
ich naturę, dotrzeć do źródła Pani lęków.
Warto omówić problem z psychiatrą i/lub psychologiem.
Zachęcam Panią do psychoterapii, która jest
najskuteczniejszym sposobem dotarcia
do przyczyny zaburzeń lękowych i znalezienia
właściwego rozwiązania problemu.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam, na podstawie tego krótkiego opisu nie jestem w stanie w odpowiedzialny sposób zdiagnozować problem i określić jego przyczynę. Temat wydaje sie byc mocno złożony, dlatego polecam konsultację z psychiatrą (żeby na pewno wykluczyć przyczyny chorobowe) a potem psychoterapię, podczas której wspólnie z psychologiem doszukacie się odpowiedzi na Pani pytania. Pozdrawiam, Monika