Jak poradzić sobie ze wspomnieniami, które wracają nawet nocą?

Nie umiem sobie poradzić z traumatycznymi wspomnieniami. W dzieciństwie byłam molestowana przez bliskie mi osoby, ojca, braci, kolegów braci.. Jestem po kilkunastu hospitalizacjach na oddziale zamkniętym i dwóch na terpetycznym. Było dobrze, ale w zeszłym roku zostałam okropnie wykorzystana seksualnie przez osobę, którą znałam. Znowu pojawiają się myśli rezygnacyjne i brak zaufania do mojego partnera, jak poradzić sobie ze wspomnieniami, które wracają nawet nocą? Dlaczego to wraca?

Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii. Badania wskazują na to, że im szybciej udzielona zostanie pomoc psychologiczna, czy psychoterapeutyczna tym większe szanse na to, że objawy zespołu stresu pourazowego ustąpią, że będzie mogła prowadzić Pani normalne życie.

Witam Panią
Dręczące Panią wspomnienia są zapewne objawem
zespołu stresu pourazowego (PTSD).
U osób, które przeżyły bolesne, traumatyczne wydarzenie
dochodzi do nieustannego odtwarzania traumy zarówno
w powracających, wywołujących cierpienie
wspomnieniach jak też w koszmarnych snach.
Wdzierające się natrętne wspomnienia (flashbacki) przywołują
zarówno wyraźne obrazy jak też emocje, a nawet doznania
fizyczne odczuwane podczas traumatycznych wydarzeń.
Dlatego wciąż przeżywa Pani dramatyczne wydarzenia
z Pani życia niemalże tak, jakby działo się to tu i teraz
i mimo, że chciałaby Pani to wyprzeć, zapomnieć
to wciąż powracają i przeżywane są bardzo intensywnie.
Flashbacki sygnalizują problem, który koniecznie
trzeba rozwiązać dla zdrowia fizycznego i psychicznego
oraz dla spokoju duszy.
Aby Pani pomóc, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Odpowiednia psychoterapia pomoże Pani wzmocnić
poczucie własnej wartości oraz odzyskać spokój,
równowagę wewnętrzną i radość życia.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam, ma Pani za sobą traumatyczne doświadczenia które wpływają na Pani funkcjonowanie. Sytuacja którą Pani opisuje może sugerować zaburzenia PTSD (zespół stresu pourazowego). Aby poradzić sobie w tej sytuacji wskazana byłaby pomoc specjalistyczna, lekarza psychiatry i doświadczonego psychologa psychotraumatologa. Pozdrawiam serdecznie