Jak porozmawiać z tatą po śmierci mamy?

Witam, trzy miesiące temu zmarła moja mama. Zostawiła tatę i czwórkę dzieci w tym troje dorosłych, każdy z nas bardzo to przeżywa jadnak najbardziej martwię się o tatę. Mama była jedyną kobieta w jego życiu. Od śmierci mamy tata się załamał, mało je przez co duzo schudł, jest smutny jednak największym problemem jest to że pije. Boje się że dojdzie do kolejnej tragedii. Tata wieczorem pije ok pół litra wódki a rano jedzie do pracy samochodem. Chciałabym mu pomoc porozmawiać z nim. Strata mamy dla mnie rowniez bardzo mocno mnie dotknęła ale jestem najstarsza i czuje obowiązek pomocy mojej rodzinie. Nie uda mi się namówić go na psychologa ale chciałabym zaczerpnąć rady jak z nim rozmawiać. Nie chce go pocieszać... bo nic nie jest w stanie go pocieszyć, mama nie zmartwychwstanie, nie wróci już do nas... jak z nim porozmawiać? Proszę o pomoc

Szanowna Pani,
przede wszystkim to nie Pani jest odpowiedzialna za sytuację i stan taty. Sądzę, że warto, aby Pani zadbała przede wszystkim o siebie w żałobie po stracie mamy, bo ma Pani prawo do jej przeżywania. W Pani wypowiedzi brakuje mi natomiast informacji, czy jest ktoś kto wspiera Panią w tak trudnej chwili. W kwestii pani taty powiedziałabym, że pomóc można wtedy kiedy druga osoba wyrażą taką wolę. Co się zaś tyczy samej formy pomocy to sugerowałabym bezpośrednie zapytanie taty co mu pomaga i czego obecnie potrzebuje. Proszę jednak pamiętać o sobie, gdyż aby pomagać innym należy najpierw zadbać o siebie. Pozdrawiam