Jak porozumieć się z córką po rozwodzie z jej ocem?

Mam problemy z córką. Nie mogę się dogadać. Rozwiodłam się z mężem. Córka ma 18 lat. Gdzie mam się udać? Kto mi pomoże? Nie wiem co robić i jestem bezsilna.

Zalecam pełną konsultację psychologiczną. Pani pytanie nie wyczerpuje tematu, konieczna jest głębsza analiza psychologiczna.

Może Pani udać się na indywidualne konsultacje do psychologa. Opowiadając o swoich uczuciach i trudnościach, może Pani ułożyć sobie w głowie jasne i adekwatne oczekiwania, zastanowić się nad perspektywą córki, przygotować się na spokojniejsze i dojrzałe rozmowy z nią, na przyjęcie jej emocji.
Mogą także Panie wspólnie udać się na konsultację rodzinną - do terapeuty pracującego w nurcie systemowym. Niestety rzadko jest taka możliwość w ramach NFZ (skoro córka jest pełnoletnia, nie może jej Pani zaprowadzić do poradni jako "pacjentki"). Wspólna konsultacja byłaby jednak dużo bardziej owocna; łatwiej byłoby wtedy usłyszeć i zrozumieć się nawzajem.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Rozwód rodziców to bardzo trudne doświadczenie dla dziecka, nawet dorosłego. Wiele zależy od tego, w jakiej atmosferze się odbywa, jaki jest kontakt między rodzicami, czy dziecko jest "pionkiem" w rozgrywce pomiędzy byłymi małżonkami. Przede wszystkim należy więc postarać się córkę zrozumieć, spróbować dostrzec jej perspektywę. Pani były mąż jest i do końca życia będzie ojcem Pani córki, czyli jednym z najważniejszych mężczyzn w jej życiu. Być może w stresie związanym z rozwodem, trudno Pani dostrzec perspektywę córki? Myślę, że warto byłoby się udać na konsultację do doświadczonego specjalisty, który posiada kwalifikacje w zakresie psychoterapii.