Jak postąpić z takim zachowaniem męża?

Co mam zrobić mąż pracuje i w nowej pracy i odkąd zaczął tam pracować cały czas mi dogaduje że tam jest taka mała blondyneczka i że jest ładna odemnie a ja jestem brzydka. I jak my się klocimy to mąż zawsze zaczyna mówić o niej i mi jest przykro jak tak gada. A ja wypije bo lubi dużo wypić to mnie oskarża że go zdradzam i że szukam kogoś innego. Ja już mam dość tego niewiem co mam robić, a jeszcze jedno jak mąż jest już pijany to zawsze robi awanturę aż w nocy sąsiedzi słyszą jego...

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
sytuacja, w której mąż komplementuje inną kobietę przy Pani oraz umniejsza Pani urodę może mieć na celu wzbudzenie w Pani poczucia zazdrości. Niestety, ale w związkach, w których jeden z partnerów nie czuje się atrakcyjny, ma niższe poczucie wartości, nie jest pewien uczuć drugiej osoby czy wręcz boi się odrzucenia, próbuje właśnie w ten sposób zwrócić na siebie uwagę oraz dać wyraz temu, że może być atrakcyjny dla kogoś innego. Jest to oczywiście bardzo destrukcyjne zachowanie, gdyż prowadzi często do kłótni oraz rani uczucia partnera. Pisze Pani również o tym, że mąż pod wpływem alkoholu oskarża Panią o zdradę, co może potwierdzać postawioną tezę o lęku przed odrzuceniem, rozstaniem. Być może myśli o tym i boi się, że Panią straci, mimo że Pani nie daje mu ku temu żadnych powodów. Bardzo ważne, aby szczerze porozmawiała Pani ze swoim mężem i otwarcie powiedziała mu, że komplementowanie innej kobiety i porównywanie Pani do niej oraz umniejszanie Pani urody są dla Pani bardzo przykre. Proszę również zapewnić męża o swojej miłości, gdyż niektórzy partnerzy potrzebują częstego zapewnienia, że są kochani, ważni i potrzebni. Warto już teraz zareagować, gdyż nadmierna zazdrość może w kolejnych etapach przerodzić się w innego rodzaju destrukcyjne zachowania jak np. nadmierne kontrolowanie czy izolowanie od bliskich.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa