Jak postępować, aby nie pojawił się efekt jojo?

Mam 16 lat i nadwage według BMI i chyba to genetyczne :(.Spadek na wadze nie jest dla mnie problemem(potrafie to osiągnąć),wiem że nie można się głodzić i że nie powinno się chudnąć więcej niż 1 kg na tydzień.Sprawa dotyczy efektu jojo. Już raz schudłąm 8 kg, z czego się ciesze, ale kiliogramy wróciły po 2 tygodniach!Czy aby uniknąć efektu jojo należy już do końca życia zachować dobre nawyki żywieniowe, a na, np. lody pozwolić sobie tylko od święta?Może wystarczy pić herbaty ziołowe?Jak to jest?

Każda dieta redukująca liczbę kalorii w naszej diecie, powoduje spowolnienie metabolizmu. Chcąc uniknąć efektu jo-jo, po uzyskaniu pożądanej masy ciała należy przejść do stopniowego naprawiania metabolizmu, czyli przyspieszania go. Samo picie herbatek ziołowych niestety nic nie zdziała.
W okresie nakręcania metabolizmu dobrze jest zwiększać kaloryczność diety o ok. 200 kcal tygodniowo, do momentu osiągnięcia progu CPM (całkowitej przemiany materii). Jest to również doskonały czas na zintensyfikowanie treningów siłowych, dzięki którym zwiększy się masa mięśniowa. A więcej mięśni, to nie tylko jędrniejsze i lepiej wyglądające ciało, ale i szybszy metabolizm. Czas trwania okresu naprawy przemiany materii może trwać od kilkunastu dni, do kilku tygodni.
Nawyki żywieniowe wypracowane w czasie trwania diety odchudzającej, powinniśmy zachować już na całe życie. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnowania z lodów i innych tego typu przekąsek. Mogą się one znaleźć w codziennym jadłospisie, jednak należy zachować umiar. Trzeba pamiętać o tym, aby zachowywać stan równowagi energetycznej, czyli nie powinniśmy przyjmować więcej kalorii niż potrzebujemy. Jeżeli pozwolimy sobie na słodką przekąskę, ale nadal mieścimy się w przewidzianej dla nas liczbie kalorii – nic złego się nie stanie.

Witam, przy poprzednim odchudzaniu popełniłaś podstawowy błąd, a mianowicie wróciłaś do dawnych „złych” nawyków żywieniowych. Pamiętaj jednak, że zdrowe odżywianie nie polega na tym, że jest ono również niesmaczne – wręcz przeciwnie – jest mnóstwo ciekawych i bogatych przepisów, a przy tym pełnych smaku. Możesz robić ciasta w dietetycznej wersji, pizze, trortille czy lody – pycha! Jedz jednak większe porcje niż podczas odchudzania – zwiększaj kaloryczność powoli – 100 kcal na 1-2 tygodnie – tak dojdź do swojego dziennego zapotrzebowania. Pamiętaj też o regularnych ćwiczeniach. Pozdrawiam.