Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 8 3 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak postępować przy ciągach alkoholowych męża?

Witam. Jak powinnam rozmawiać z mężem alkoholikiem po jego ciągu? Targają mną tyle złych emocji . Jego picie rujnuje nam / mi życie. Czuje się samotna , zmęczona tą sytuacją. Mieszkamy za granicą w małej miejscowości więc problem z jakąkolwiek grupa wsparcia. Z dala od rodziny sama borykam się z problemem. Wiem , że wyrzuty czy krzyczenie nic nie da ale mam udawać , że nic się nie stało? Nie wiem jak mam się zachować w tej sytuacji. Bardzo proszę o radę.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Pisze Pani, że jest samotna w związku z tym, że mieszka Pani z dala od rodziny. Jest Pani zmęczona sytuacją, ponieważ trudno Pani jest rozmawiać z mężem na temat nadużywania przez niego alkoholu oraz nie ma Pani wsparcia w miejscu w których mieszka. Jeżeli dobrze zrozumiałam, nie ma Pani możliwości skorzystania z pomocy psychologa lub ośrodka terapii uzależnień w pobliżu miejsca zamieszkania. Jeżeli mogę coś zasugerować, proponuję skorzystać z pomocy psychologa online, tak aby doprecyzować oraz porozmawiać bardziej szczegółowo o Pani sytuacji oraz ewentualnie ustalić plan pomocy. Proszę również skorzystać ze strony: http://uzaleznienie.com.pl/wyszukaj-osrodek.html Jest tam umieszczona baza ośrodków zajmujących się wsparciem osób w Pani sytuacji. Pozdrawiam serdecznie.

0

Witam Panią Serdecznie,

Gratuluję, zrobiła Pani krok ku zmianie, nie godząc się na to, co jest.

Nie mam wystarczających danych o Państwa sytuacji, jak długo jesteście Państwo razem, czy posiadacie Potomstwo, jak długo mieszkacie poza Polską, czy pracuje Pani zawodowo, czy Ktoś z Pani rodziny generacyjnej popijał nadmiernie alkohol? Z jakiegoś powodu Pani Mąż nadużywa alkoholu i być może jest to Jego sposób radzenia Sobie z trudnościami. Osoby uzależnione od alkoholu, to najczęściej Osoby bardzo wrażliwe, nie godzące się z aktualną rzeczywistością, często czujące wewnętrzną niemoc.

Co może Pani zrobić? Ratować przede wszystkim Siebie, a pośrednio i Męża. Namawiam Panią do spokojnej i szczerej rozmowy z Mężem, nastawionej na dialog -powiedzenia, jak się Pani czuje, że już nie jest Pani w stanie Jego picia i okoliczności udźwignąć, że zależy Pani na Nim (o ile tak jest). I zmierzać w kierunku leczenia. Dobrze by było, gdyby inicjatywa o podjęciu leczenia terapeutycznego wyszła od Męża, że będzie Go Pani wspierać, a być może zaczniecie rozwijać wspólnie jakieś zainteresowania? Proszę wykazać się zdecydowaniem, nie odpuszczać i ustalić z Mężem określony termin, kiedy podejmie On skuteczne kroki w kierunku leczenia.

A gdyby Pani Mąż oporował i nie wyrażał zgody na terapię, to w zadbaniu o Siebie, powinna się Pani zdystansować z relacji- w tych kwestiach nie może być pobłażania i odpuszczania.

Sugeruję, żeby znalazła Pani zaprzyjaźnioną Osobę lub Osoby, z Którą będzie Pani mogła wyjść na wspólną kawę i zwierzyć się. Tak to jest, że mówienie Komuś o Sobie prawdy, wyzwala również chęć mówienia prawdy. A może Pani Sama zainicjuje Grupę wsparcia?

Życzę, żeby się Pani udało, Irena Mielnik-Madej

Psycholog, logoterapeuta, doradca i trener.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy