Jak postępować przy ciąży w przypadku podwójnej macicy?

Witam!
Ja mam 30 lat, w zeszłym roku poroniłam w 23 tygodniu (29.05.2009), przyczyną były zaburzenia łożyska spowodowane niedoborem białka S.
Teraz jestem ponownie w ciąży w 4+5 tygodniu. Przedwczoraj byłam na USG i lekarz stwierdził, że mam podwójną macicę, na moje pytanie, czy ma to wpływ na ciążę odpowiedział, że nie ma. Ale po przeczytaniu kilku wypowiedzi jestem strasznie zaniepokojona. Do tego dochodzi to, że od 12 dni biorę zastrzyki H*** (z powodu niedoboru białka S) C***.
Muszę jeszcze dodać, że mam bóle podbrzusza, tzn. uczucie napięcia, ciągnienia. Mam także wrażenie, że brzuch mi rośnie w szybkim tempie. Jestem bardzo szczupłą osobą (175 cm, waga 62 kg).
Teraz pytania, które nie dają mi spokoju i sprawiają bezsenne noce. Dlaczego diagnoza podwójnej macicy dopiero teraz,a nie przy pierwszej ciąży, gdzie mnie około 20 lekarzy badało? Czy H*** wpływa jakoś na podwójną macicę? Czy moje bóle to oznaka nadchodzącego poronienia? Czy muszę się wyjątkowo oszczędzać?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Przypuszczam, że diagnoza macicy podwójnej padła dopiero teraz, ponieważ wszyscy zbytnio skupili się na stwierdzonych u Pani zaburzeniach krzepnięcia, jako przyczynie niepowodzenia poprzedniej ciąży. Macica podwójna stwarza ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Zdiagnozować można ją w USG, ale konieczny jest dobry sprzęt i wprawny ultrasonografista.
Łatwiej wady macicy diagnozuje się przy pomocy HSG (histerosalpingografii) lub histeroskopii. Dobrze, że przyjmuje Pani leki, nie mają one żadnego ujemnego wpływu na podwójną macicę. Pobolewania w podbrzuszu są w ciąży normalne, szczególnie w pierwszym trymestrze, i wynikają z powiększenia się i przekrwienia macicy.
Z pewnością nie powinna się Pani przeciążać, ale nie jest konieczne bezwzględne leżenie w łóżku.
Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego dalszego przebiegu ciąży!