Jak postępować przy nieprawidłowym wyniku krzywej cukrowej w ciąży?

Czy co zrobić w razie zlego wyniku krzywej cukrowej w ciazy po 2 godzinach? Zalecono mi powtorzenie badania po 5 dniach diety, ale spotykam sie z opiniami, ze absolutnie tego badania nie nezy powtarzac. Moje wyniki to:Na czczo 4.75. Po godz. 8.93. Po 2 godz. 9.36 mmol/l.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Według wytycznych spełnia Pani wymagania, aby rozpoznać cukrzycę ciążową (nieprawidłowa glikemia po 2 godz. od obciążenia glukozą). W takim wypadku nie powtarza się już testu obciążeniem glukozą, tylko rozpoczyna się leczenie. Na początku leczenie polega na zastosowaniu diety cukrzycowej (dobowa podaż kalorii jest zależna od BMI, aktywności fizycznej i okresu ciąży). Jeśli po 5-7 dniach stosowania diety nie uzyskano prawidłowych wartości glikemii, to stosuje się leczenie insuliną. Aby stwierdzić czy wartości glikemii są prawidłowe powinno się prowadzić pomiary glikemii na czczo, przed posiłkiem, 1 godzinę po rozpoczęciu posiłku oraz w nocy.