Jak postępować przy zakażeniu wirusem HIV u kobiety w ciąży?

Witam. Obecnie jestem w 8 miesiącu ciąży. I mam pytanie dotyczące świeżego zakażenia wirusem hiv właśnie w tym miesiącu. Jakie wtedy jest postępowanie co do matki i dziecka? Na badanie w kierunku hiv trzeba poczekać 3 miesiące A więc po terminie porodu. . . Co robić w takiej sytuacji? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Lek. Paweł Szadkowski

Proszę się udać do lekarza i poinformować o zaistniałej sytuacji. Nie podała Pani konkretnie ile czasu minęło od ryzykownej sytuacji i czy jest Pani pewna, że miała kontakt z osobą chorą. Od tego zależy dalsze postępowanie. Leczenie polega na przyjmowaniu odpowiednich leków i może zajść konieczność, aby przyjmować leki już podczas ciąży. Jeśli leczenie zostanie zastosowane prawidłowo - są bardzo duże szanse, że dziecko będzie zdrowe. To prawda, że aby mieć stuprocentową pewność co do zakażenia należy poczekać, ale osobę, z którą miała Pani kontakt można zbadać już dzisiaj.